کد خبر 60396

آمارهای اقتصادی نشان می‌دهند که تولید ناخالص داخلی آلمان در نتیجه رکود اقتصاد جهانی تولید ناخالص داخلی آلمان و صادرات این کشور بین ماه‌های آوریل و ژوئن ۰.۱ درصد کاهش یافته است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از رادیو آلمان، سال‌هاست که آلمان رشد اقتصادی خوبی داشته و درآمد مالیاتی آن به طور چشمگیری افزایش یافته است. اما رشد اقتصادی این کشور در ماه‌های گذشته افت پیدا کرده و دیگر از رشد پویای اقتصادی خبری نیست.

اداره فدرال آمار آلمان هفته گذشته گزارش داده که در نتیجه رکود اقتصاد جهانی تولید ناخالص داخلی آلمان و صادرات این کشور بین ماه‌های آوریل و ژوئن ۰.۱ درصد کاهش یافته است. آلمان دارای چهارمین اقتصاد برتر جهان است که در سه ماه نخست سال جاری ۰.۴ درصد رشد داشته، اما از روند رشد در سه ماهه دوم کاسته شده و این روند در سه ماه سوم هم ادامه پیدا کرده است.

بر اساس قوانین اقتصادی اگر کاهش تولید ناخالص داخلی در دو دوره سه ماهه پشت سر هم ادامه پیدا کند احتمال بروز رکود اقتصادی وجود دارد. تقریبا همه شاخص‌ها نشان می‌دهند که این میزان در سه ماهه جاری حتی از سه ماهه دوم بدتر خواهد شد. بنابراین اقتصاد آلمان از ماه آوریل تا به حال در رکود اقتصادی قرار دارد.

بیشتر شرکت‌ها انتظار بهبودی اوضاع را ندارند، بلکه بیم آن را دارند که اوضاع وخیم‌تر شود. شرکت‌های بخش خدمات که مدتهاست عملکرد خوبی را تجربه می‌کنند، اخیرا شاهد وخیم‌تر شدن شدید وضعیت کار و چشم انداز خود بوده‌اند. این موضوع سرمایه‌گذاران را هم بدبین کرده است.

روزنامه اقتصادی "هندلز بلات" آلمان نوشته که رکود اقتصادی در آلمان باعث شده است که بسیاری از مردم این کشور در پی یافتن اصطلاح "رکود اقتصادی" در موتور جستجوگر گوگل باشند. آنها علاقمند هستند تعریف این اصطلاح را پیدا کنند و با پیامدهای "رکود اقتصادی" آشنا شوند. به نوشته این روزنامه، از سال ۲۰۰۴ تا به حال کلمه رکود اقتصادی دو بار مثل امروز بیشتر در آلمان جستجو شده و بعد از هر دو بار رکود اقتصادی بروز کرده است.

منبع: ایبنا 

ارسال نظر

تازه ها