کد خبر 60384

یک مقام آمریکایی در کاخ سفید با حزب سوسیال رایزنی کرد تا مقدماتی برای رفع تضادها میان این دو دولت ایجاد کند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد،  یک مقام مطلع به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت، دیوسدادو کابیو که قدرتمندترین شخصیت پس از نیکولاس مادورو در ونزوئلا شناخته می‌شود، ماه گذشته در کاراکاس با فردی که ارتباط نزدیکی با دولت دونالد ترامپ دارد، ملاقات کرد. مقدمات دومین جلسه ملاقات هم در دست انجام است اما هنوز برگزار نشده است.

نام این مقام آمریکایی که اجازه صحبت درباره این موضوع را نداشته است، اعلام نشد. به گفته او، این مذاکرات هنوز در مراحل مقدماتی است. مشخص نیست که آیا این مذاکرات با تایید مادورو انجام می‌شود یا خیر.

کابیو ۵۶ ساله یک میانجی قدرت اصلی درون ونزوئلاست که نفوذش بر دولت و نیروهای امنیتی، با تضعیف سلطه مادورو بر قدرت، گسترش یافته است. اما مقام‌های آمریکایی او را عامل فساد گسترده، قاچاق مواد مخدر و حتی تهدید به مرگ یکی از سناتورهای کنونی آمریکا می‌دانند.

این مقام دولتی آمریکا تاکید کرد، ایالات متحده تحت هیچ شرایطی به دنبال نگهداشتن کابیو یا هموار کردن مسیر جایگزین شدن او در سمت مادورو نیست بلکه هدف از این تماس، افزایش فشار بر نظام مادورو از طریق مشارکت در دعوای پشت پرده‌ای است که به اعتقاد آمریکا در میان حلقه‌های قدرت درون حزب حاکم ونزوئلا در جریان است.

به گفته این مقام، تماس‌های مشابهی با دیگر مقام‌های ارشد در ونزوئلا انجام شده است و آمریکا در فاز گوش دادن است تا متوجه شود چه سودی برای آنها خواهد داشت که به مادورو خیانت کنند و از یک طرح گذار حمایت به عمل آورند.

کابیو به سوالات در این خصوص پاسخی نداده است. اما یک مشاور گفته است که آمریکا به صورت روزافزونی به سمت او می‌رود و ناامیدانه به دنبال برقراری تماس است. این مقام چنین فرضیه‌ای که کابیو به مادورو خیانت کند، کاملا نادرست دانست و گفت این سیاستمدار ونزوئلایی که رهبر حزب سوسیالیست است، تنها با اجازه مادورو با آمریکایی‌ها دیدار می‌کند./ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها