کد خبر 60188

بازارهای سهام اروپا در نتیجه مشوق‌های دولت آلمان و تعلیق بودجه تعادلی خود بعد از کاهش هفتگی خود روند مثبتی را طی کردند و بخشی از زیان هفتگی خود را جبران کردند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، بازارهای سهام در اروپا روز جمعه را در محدوده سبز سپری کردند آن هم در حالی که در هفته اخیر روندی نزولی را طی کرده بودند.

دلیل اصلی رشد بازارهای سهام در اروپا مشوق‌های اقتصادی توسط آلمان و چین بود. دولت آلمان قصد دارد که برای اولین بار و در مقابله با رکود اقتصادی بودجه تعادلی خود را به تعلیق در بیاورد و یک بودجه مبتنی بر بدهی را تنظیم کند.

در این میان سهام بانکی و همچنین سهام شرکت‌های انرژی در بین سایر سهام‌ها بهترین عملکرد را روز جمعه ثبت کردند.

شاخص «دکس 30» آلمان 156 واحد یعنی 1.3 درصد رشد کرد و به 11563 واحد رسید. شاخص «فوتسی 100» لندن نیز 50 واحد معادل 0/7 درصد رشد کرد و به 7117 واحد رسید و از پایین‌ترین رکورد شش ماهه اخیر خود فاصله گرفت. شاخص «کک 40» فرانسه نیز 1.8 درصد معادل 64 واحد افزایش یافت و به 5301 واحد دست یافت که بیشترین رشد را در میان بازارهای سهام اروپا داشته است.Captureعهعهعهعه

بسیاری از کشورها در واکنش به ضعف تقاضای جهانی مشوق‌های خود را برای تحریک تقاضا و رشد اقتصادی آغاز کرده‌اند. به عنوان مثال بسیاری از کشورهای آسیایی، اروپایی و آمریکایی نرخ بهره خود را کاهش دادند و در برخی کشورها مثلا استرالیا نرخ بهره پایین‌ترین رکورد تاریخی خود را ثبت کرده است.

شاخص «دکس 30» آلمان در ماه ژانویه 2018 با لمس نقطه 13596 واحدی بالارتین نقطه تاریخی خود را ثبت کرده است و در ژانویه 1988 با ثبت 936 واحد کمترین میزان خود را تجر به کرده است.

 

ارسال نظر

تازه ها