کد خبر 59978

وزارت خارجه آمریکا رئیس سابق سرویس امنیت و اطلاعات سودان ممنوعیت ورود وی به آمریکا را صادر کرد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه «صلاح قوش» رئیس سابق سرویس امنیت و اطلاعات سودان را به ارتکاب شکنجه شهروندان سودانی متهم و ممنوعیت ورود وی به آمریکا را صادر کرد.

روزنامه فرامنطقه‌ای رای الیوم گزارش داد، صلاح قوش تا آوریل گذشته (اوایل اردیبهشت) رئیس دستگاه اطلاعاتی و امنیتی سودان بود که دو روز پس از سرنگونی دولت عمر البشیر توسط شورای نظامی سودان که قدرت در این کشور را به دست گرفته است، استعفا داد.

مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که این وزارتخانه در مورد دخالت صلاح قوش در «شکنجه» در دوران تصدی وی در مقام رئیس سرویس اطلاعات سودان اطلاعات درستی در اختیار دارد.

پامپئو گفت که قوش با نام کامل «صلاح عبدالله محمد صالح» به همراه همسر و دخترش واجد شرایط ورود به آمریکا نبود.

وی در بیانیه‌ای گفت: ما به ملت سودان پیوسته‌ایم که خواهان تشکیل یک دولت انتقالی به رهبری غیرنظامیان است که با رژیم البشیر به ویژه در زمینه حقوق بشر تفاوت اساسی دارد.

قوش که فارغ التحصیل رشته مهندسی است از زمان کودتای سال 1989 که عمر البشیر با آن به قدرت رسید با سرویس اطلاعاتی سودان همکاری می‌کرد. در اولین دوره ریاست وی در دستگاه  اطلاعاتی که تا سال 2009 ادامه داشت توانست آن را به حدی ارتقا دهد که به یکی از بازوهای امنیتی پرنفوذ رژیم عمر البشیر مبدل شد.

در طول سال‌ها دستگاه اطلاعاتی سودان مخالفان حکومتی و رسانه‌ای عمر البشیر را تحت پیگرد قرار داد.

قوش در سال 2012 به اتهام تلاش برای کودتا به زندان محکوم شد، اما با پیدا نشدن ادله‌ای برای محکومیت قوش، او پس از مدتی مورد عفو قرار گرفت و در سال 2018 بار دیگر به عنوان رئیس دستگاه امنیت و اطلاعات سودان انتخاب شد.

سازمان عفو بین‌الملل از شورای نظامی سودان خواسته است تا در مورد  جنایات قوش در حملات خونین علیه تظاهرات‌کنندگان در هفته‌های پایانی حکومت البشیر تحقیق کند.

سارا جکسون، مدیر منطقه‌ای این سازمان در ماه آوریل گفت: مقامات جدید سودان باید در مورد نقش صلاح قوش در کشته شدن ده‌ها تظاهرات کننده سودانی در چهار ماه گذشته تحقیق کنند.

 شورای نظامی سودان پس از برکناری عمر البشیر رهبران و نظامیان دولت قبلی را برکنار کرد ولی صلاح قوش در میان دستگیرشدگان نبوده است.

دادستان‌ها بعداً گفتند که تلاش آنها برای دستگیری رئیس سابق امنیت سودان بی نتیجه بود.

شورای نظامی سودان با رهبران معترضان در این ماه توافقنامه‌ای را امضا کردند که راه را برای انتقال این کشور به حاکمیت مدنی باز می‌کند./ ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها