کد خبر 59886

ولادیمیر پوتین هفته آینده باری رایزنی در مورد مسائل مهم بین المللی از جمله برجام با امانوئل ماکرون دیدار و گفتگو و می کند و در نشست نرماندی شرکت خواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، روزنامه «کامرسانت»، چاپ مسکو نوشت: "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه هفته آینده برای یک سفر کاری یک روزه به فرانسه می‌رود که در جریان آن با "امانوئل ماکرون" همتای فرانسوی خود دیدار و گفت‌گو خواهد کرد.

همانطور که "دمیتری پسکوف" سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه روز گذشته اعلام کرد، رهبران روسیه و فرانسه در تاریخ 19 آگوست ( 28 مرداد ماه) با یکدیگر ملاقات خواهند کرد. به گفته وی، اوضاع در مناطق شرق اوکراین و دورنمای ادامه همکاری‌ها در چارچوب گروه نرماندی (با مشارکت رهبران اوکراین، روسیه، آلمان، فرانسه) در مرکز توجه این مذاکرات است. پوتین و ماکرون همچنین به طور مرسوم از این موقعیت استفاده کرده و به تبادل نظر و هماهنگی مواضع دو کشور درباره مسائل مهم بین‌المللی، از جمله اوضاع کنونی پیرامون برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و موضوع کنترل تسلیحات می‌پردازند.

پیش از این مشخص شده بود که امانوئل ماکرون همتای روسی خود را در اقامتگاه تابستانی خود در بندر "برگانسون" در جنوب فرانسه به حضور می‌پذیرد.

دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین پیش از این تایید کرده بود که ولادیمیر پوتین در نیمه دوم ماه آگوست به فرانسه سفر خواهد کرد و فراهم سازی مقدمات این سفر که به دعوت رئیس جمهوری فرانسه صورت می‌گیرد، در حال انجام است.

به نوشته این روزنامه، منابع دیپلماتیک فرانسوی نیز روز گذشته اعلام کردند که مذاکرات ماکرون و پوتین کاملا شفاف و قابل اطمینان بوده و این گفت‌وگو‌ها در آستانه نشست سران گروه 7 که قرار است در تاریخ 26-24 آگوست (اول و دوم شهریور ماه) در جنوب فرانسه برگزار شود، اهمیت زیادی دارد.

این دیپلمات فرانسوی یادآور شد که در جریان نشست سران گروه هفت، بحران‌های سیاسی کنونی در جهان از جمله در سوریه، لیبی و اوکراین بررسی خواهد شد و به همین دلیل بررسی این مسائل با رئیس جمهوری روسیه در آستانه این مذاکرات، اهمیت خواهد داشت.

به گفته وی، به‌رغم عدم حضور روسیه در گروه هفت، فرانسه در دو جهت گیری: از لزوم ادامه گفت‌وگوها با مسکو و تلاش‌های مشترک برای حل و فصل اوضاع در اوکراین حمایت می کند. البته نباید انتظار داشت که نتیجه مشخصی از این تلاش‌ها در آینده نزدیک دیده شود.

منبع: تسنیم 

ارسال نظر

تازه ها