کد خبر 59835

معاون رئیس جمهوری فیلیپین درباره رویکرد مردم گفت: مردم نگران رئیس جمهور خود هستند و می گویند او کشور و خود را تسلیم چین کرده است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، لنی روبردو، معاون رئیس جمهوری فیلیپین که در ارتباط با کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۲ این کشور تمامی گزینه‌ها را همچنان مد نظر دارد، در مصاحبه‌ای با شبکه بلومبرگ گفت: رودریگو دوترته، رئیس جمهوری فیلیپین از حکم یکی از دادگاه‌های بین‌المللی که بر حقوق اقتصادی فیلیپین در منطقه آبی مورد مناقشه با چین تاکید کرده، به نفع کشور استفاده نمی‌کند.

وی افزود: درک می‌کنم که چرا دولت جدید ما روابط دوستانه‌تری با چین دارد اما فکر می‌کنم باید مرز مشخصی وجود داشته باشد تا اینکه تمامیت ارضی و حق حاکمیت‌مان حفظ شود. دوترته بیانیه‌های بسیاری منتشر کرده که این حس را منتقل می‌کنند که ما حاضریم به آنچه چین می‌خواهد تن دهیم.

روبردو تصریح کرد: مردم نگرانند که یک روز از خواب بیدار شوند و ببینند که قلمروهای ما دیگر مال ما نیستند. من امیدوارم دوترته در دیداری که در ماه جاری میلادی با شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین دارد این حکم را مطرح کند.

وی همچنین خواستار شفاف سازی بیشتر در وام‌ها و توافقات با چین شد.

روبردو افزود: حضور آمریکا در آب‌های مورد مناقشه دلگرم کننده است اما فیلیپین نباید به هیچ قدرت خارجی تکیه کند. دوستی با آمریکا و چین باید سودمند باشد.

روبردو در موقعیت غیرمعمولی قرار دارد چرا که هم به عنوان معاون رئیس جمهوری و هم به عنوان رهبر اصلی‌ترین حزب اپوزسیون خدمت می‌کند چرا که بر اساس قوانین فیلیپین رئیس جمهوری و معاونش به صورت کاملا مجزا و جداگانه انتخاب می‌شوند. وی هدف انتقادات تند دوترته نیز قرار گرفته است؛ فردی که از زمان روی کار آمدنش در سال ۲۰۱۶ میلادی تمامی منتقدینش محبوس و یا برکنار شده‌اند.

روبردو گفت: من برای ریاست جمهوری آماده هستم اما درباره اینکه بخواهم کاندیدای اصلی حزب اپوزسیون لیبرال در انتخابات سه سال آینده باشم، بعدا تصمیم خواهم گرفت. اگر الان از من بپرسید می‌گویم که هیچ برنامه‌ای ندارم اما همه گزینه‌ها روی میز قرار دارند. اگر احساس نمی‌کردم که برای ریاست جمهوری آماده هستم برای پست معاون رئیس جمهوری نامزد نمی‌شدم./ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها