کد خبر 59759

با شمارش ۹۹ درصد از آرای انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری آرژانتین مشخص شد که "آلبرتو فرناندز" چپ میانه توانست ۴۷.۷ درصد و مائوریسیو مکری رئیس جمهوری فعلی ۳۲.۱ درصد آراء را از آن خود کردند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، آرژانتینی‌ها در آزمونی مهم پیش از انتخابات اصلی ریاست‌جمهوری چند ماه آینده ضربه مهلکی به رئیس‌جمهوری راست‌گرای این کشور وارد کردند و عملا مدیریت اقتصادی مائوریسیو مکری را زیر سوال بردند.

به گزارش تارنمای مرکو پرس آرژانتین، با شمارش ۹۹ درصد از آرای انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری آرژانتین مشخص شد که "آلبرتو فرناندز" چپ میانه توانست ۴۷.۷ درصد و مائوریسیو مکری رئیس جمهوری فعلی ۳۲.۱ درصد آراء را از آن خود کردند.

کارشناسان می گویند، نتیجه این انتخابات مقدماتی پیام جدی از سوی شهروندان به سیاست های ریاضت اقتصادی مکری در آرژانتین بوده است.

در همین حال آلبرتو فرناندز پس از اعلام نتایج نهایی گفت که آرژانتین جدیدی در حال متولد شدن است. فرناندز که به نمایندگی از حزب "جبهه ای برای همه" در این انتخابات نامزد شد، ضمن تشکر از رای دهندگانی که به او رای دادند، خاطر نشان کرد: مطمئن هستم که لازم است این دوران در آرژانتین پایان یابد.

کارشناسان معتقدند با این رای، شک و تردیدها برای تداوم سیاست های اقتصادی دولت مکری که حرف و حدیث های فراوانی به همراه داشته، افزایش یافته است. این نتایح تا حدودی چشم انداز انتخابات ریاست جمهوری اصلی در تاریخ ۲۷ اکتبر(۵ آبان) را مشخص می کند. در صورتی که نامزد اصلی نتواند حد نصاب آراء را کسب کند، دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در تاریخ ۲۴ نوامبر( ۳ آذر) برگزار می شود.

این گمانه زنی نیز وجود دارد که با احتساب این نتایج، کریستینا کرچنر فرناندز رئیس جمهوری سابق که در این انتخابات معاون آلبرتو فرناندز بود به عنوان نامزد اصلی چپ گراها در انتخابات آبان ماه شرکت کند.

مائوریسیو مکری در واکنش به نتایج انتخابات مقدماتی گفت: از روزهای آینده اقدامات و تلاش مان را برای کسب پیروزی در انتخابات اکتبر دوبرابر می کنیم.

سیاست های مکری با حمایت ها از سوی بازارهای مالی و دولت آمریکا همراه بود اما مردم آرژانتین از عملکرد رئیس جمهوری این کشور به دلیل اعمال یکسری سیاست های ریاضت اقتصادی رضایت نداشتند. اقتصاد آرژنتین اکنون در رکود قرار دارد و تورم سال گذشته این کشور فراتر از ۵۰ درصد گزارش شد. همچنین پزو واحد پولی این کشور نیمی از ارزش خود را در برابر دلار از دست داد. به همین دلیل بود که مائوریسیو مکری طرح دریافت وام از صندوق بین المللی پول را تصویب کرد و در ازای آن به مقامات این صندوق قول داد برنامه های جدیدی را در راستای کاهش هزینه های دولتی در پیش بگیرد. این سیاست های اقتصادی جدید دولت مکری موجی از نارضایتی در آرژانتین به وجود آورد.

آلبرتو فرناندز و کریستینا فرناندز که هیچ نسبت فامیلی ندارند، مائوریسیو مکری را عامل افزایش فقر و نرخ بیکاری معرفی کرده اند. حزب چپ میانه اعلام کرده در صورت پیروزی در انتخابات آبان خدمات درمانی برای بازنشسته ها رایگان خواهد بود و دستمزدهای کارگران نیز افزایش می یابد. این در حالی است که وجهه کریستینا فرناندز به دلیل مواجهه با یکسری اتهام های فساد مالی طی دوران ریاست جمهوری اش از ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۵ میلادی خدشه دار شده است. وی این اتهام ها را رد کرده  و امیدوار است چپ گراها با او و یا بدون او به قدرت برسند.

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها