کد خبر 59750

رسانه های چینی خبر داده‌اند که ارتش چین در نزیکی مرز هنگ کنگ و در منطقه شنزن که 90 دقیقه با این دولتشهر فاصله دارد مستقر شده است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، معترضان هنگ کنگی که پلیس شمار آنها را حدود پنج هزار نفر اعلام کرده بود از روز جمعه در ترمینال اصلی فرودگاه بین‌المللی هنگ کنگ تجمع کردند. تلاش پلیس برای بیرون راندن معترضان از فرودگاه ناموفق بود و مقام‌های فرودگاه به ناچار تمامی پروازهای ورودی و خروجی را لغو کردند.

اولین جرقه ناآرامی‌ها در هنگ کنگ پس از ارائه طرح استرداد برخی مجرمان به چین زده شد که با اعتراضات گسترده اکنون به حالت تعلیق درآمده است.

معترضان اعتقاد دارند طبق توافق سال 1997 بین بریتانیا و چین، پکن با اعطای برخی آزادی‌ها مانند سیستم قضایی مستقل و آزادی بیان هنگ کنگ موافقت کرده، اما طرح استرداد برخی مجرمان به  چین ناقض این توافق و احتمالاً مقدمه‌ای برای دخالتهای بیشتر چین خواهد بود. کری لام، رئیس دولت محلی هنگ کنگ، 18 تیر با "مرده خواندن" طرح استرداد مجرمان از هنگ کنگ به چین سعی در فرونشاندن خشم معترضان داشت، اما به نظر می‌رسد شهروندان هنگ‌کنگی همچنان عصبانی هستند.

یورونیوز انگیزه هزاران معترض سیاهپوش حاضر در این فرودگاه را جلب توجه مسافران خارجی به جنبش «دموکراسی‌طلب» در این شهر اعلام کرد. آنها تلاش می‌کردند تا با سر دادن شعار و خواندن ترانه‌های اعتراضی حساسیت ناظران خارجی را برانگیزند.

اما پس از آرام شدن اوضاع فرودگاه و باز شدن مجدد پروازهای ورودی و خروجی رسانه‌های چین امروز سه شنبه هشدار دادند تظاهرات کنندگان خواستار نابودی خود هستند. رسانه های چین همچنین ویدئویی را نشان دادند که حاکی از حضور خودروهای نظامی ارتش چین در نزدیکی مرز منطقه نیمه خودمختار هنگ کنگ بود. این نیروها در شهر شِنژِن که حدود 90 دقیقه با هنگ کنگ فاصله دارد حضور یافته‌اند.

کری لام رئیس هنگ کنگ نیز امروز در کنفرانسی مطبوعاتی گفت که "فعالیت‌های قانون‌شکنانه به اسم آزادی" به نظم و قانون ضربه می‌زند و بازگشت این قطب اقتصادی آسیا به حالت عادی خود مدت زمان زیادی زمان خواهد برد.

دولت چین پیش از این تاکید کرده بود تظاهرات اخیر مصداق تروریسم است و چنین خشونت‌هایی باید بشدت و بدون هیچ رحم و مروتی با مجازات روبرو شود.

یانگ گوانگ سخنگوی دولت چین در منطقه هنگ کنگ و ماکائو در نشست خبری روز دوشنبه تاکید کرده بود: تظاهرات کنندگان رادیکالِ هنگ کنگ مکررا از ابزارهای بسیار خطرناک برای حمله به افسران پلیس استفاده کرده اند.

روزنامه خلق که ارگان رسمی حزب کمونیست چین است نیز اعلام کرد ارتش خلق چین آماده مدیریت کردن شورش‌ها، ناآرامی و فعالیت‌های مرتبط با تررویسم و جرم و جنایت است.

گلوبال تایمز نیز امروز در شبکه‌ اجتماعی خود نوشت اگر شورشیان هنگ کنگ نمی‌توانند پیام حضور پلیس مسلح در شنژن را متوجه شوند بنا بر این آنها خواستار نابودی خود هستند.

اما به نظر می‌رسد دلیل آنکه چین مجبور شده چنین واکنشی نشان دهد مربوط به دخالت های آمریکا در شرق آسیا است. تحرکات نظامی آمریکا در منطقه دریای جنوبی چین یکی از دلایلی است که می‌توان به انتقادات مقامات چین با دقت بیشتری تامل کرد.

پکن از نزدیک شدن بیش از اندازه آمریکا به هنگ‌کنگ و استفاده از ناآرامی‌های اخیر در این منطقه به نفع خود و در جنگ تجاری با پکن ناخشنود است.

چین در هفته‌های گذشته ادامه ناآرامی‌ سیاسی در هنگ کنگ را نتیجه "دستهای سیاه" آمریکا دانست و به واشنگتن توصیه کرد این موضوع را به خاطر بیاورد که "هنگ‌کنگ در واقع هنگ کنگ چین است".

هوآ چونینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین نیز گفته بود: ما قادر به درک این موضوع هستیم که مقامات آمریکایی پشت چنین حوادثی هستند. آیا مقامات آمریکایی صادقانه به دنیا می‌گویند که چه نقشی ایفا می‌کنند و اهداف آنها چیست؟

در زمینه راهبرد آمریکا در آسیا و به ویژه شرق آسیا باید گفت هدف اصلی مقابله با رشد نظامی و اقتصادی چین به عنوان مهمترین رقیب این کشور در قرن 21 است.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا از بدو ورود به کاخ سفید حملات لفظی خود را به سیاستهای اقتصادی چین آغاز کرد و با اشاره به اختلافات دو کشور در زمینه دستکاری نرخ یوآن شرایط را به سمت یک جنگ تعرفه‌ای و تجاری با پکن برد که تا کنون نیز ادامه دارد.

مروری بر سیاست‌های آمریکا در قبال چین نشان می‌دهد واشنگتن دقیقا دست روی مسائلی می‌گذارد که برای چین از حساسیتهای بالایی برخوردار هستند و به نوعی برای دولتمردان این کشور خط قرمز محسوب می‌شود. در همین راستا، سفیر واشنگتن در پکن باز هم برخلاف رویه معمول در روزهای 20 تا 25 ماه مه به منطقه تبت سفر کرد. از سال 2015 این اولین بار بود که یک مقام آمریکایی به تبت، که منطقه جدایی طلبان مورد حمایت دالایی لاما است، سفر می‌کند.

دولت آمریکا از همان شروع اعتراضات، از ناآرامیها در هنگ کنگ به اسم احترام به دموکراسی حمایت کرد و نشان داد که از وقوع بی ثباتی در این منطقه کاملا حمایت می‌کند. وزارت خارجه چین با گرفتن انگشت اتهام به سمت واشنگتن نسبت به مداخله آمریکا در امور چین و هنگ کنگ هشدار داد و ضمن احضار نفر دوم سفارت واشنگتن در پکن، اعلام کرد با هرگونه دخالت خارجی در امور قانونی این کشور مخالف است.

به باور کارشناسان بعید است هدف چین از نشان دادن نیروهای نظامی خود در نزدیکی منطقه نیمه خودمختار هنگ کنگ استفاده از این نیروهای برای آرام کردن اوضاع این منطقه باشد اما آنچه مسلم است پکن قصد دارد به حامیان تجمع‌های اخیر در هنگ کنگ این پیام را ارسال کند که هر گونه مداخله در امور حاکمیتی چین در پوشش "دست‌های سیاه" با مشت آهنین روبرو خواهد شد.

منبع: تسنیم 

ارسال نظر

تازه ها