کد خبر 59724

آمریکایی ها با حضور در ترکیه تصیمم گرفته اند تا با رایزنی شمال سوریه را امن کنند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، وزرات خارجه ترکیه در صفحه خود در توییتر اعلام کرد: یک هیئت شش نفره آمریکایی به منظور تشکیل مرکز هماهنگی و اقدام مشترک جهت ایجاد "منطقه امن" در سوریه وارد شهر "شانلی اورفه" این کشور شده است.

وزارت خارجه ترکیه پیشتر اعلام کرده بود که آنکارا با آمریکا بر سر تشکیل مرکز عملیات مشترک در شمال سوریه به اتفاق‌نظر رسیده است.

این وزارتخانه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: هدف از تشکیل این مرکز مدیریت تنش‌ها میان نیروهای کرد و نیروهای ترکیه در شمال سوریه است.

در این بیانیه همچنین آمده است: آمریکا و ترکیه بر سر  اجرای نخستین اقدامات با هدف رفع نگرانی‌های ترکیه بدون هیچ تاخیری به اتفاق‌نظر رسیده‌اند و در این چارچوب مرکز عملیات مشترک در ترکیه به منظور هماهنگی با آمریکا به زودی تاسیس می‌شود.

 در همین راستا، سفارت آمریکا در ترکیه اعلام کرد که واشنگتن با آنکارا بر سر ایجاد منطقه امن در شمال سوریه و اتخاذ اقدامات فوری برای اجرای مطالبات امنیتی ترکیه به توافق رسیده است.

در همین راستا، دولت سوریه توافق ترکیه و آمریکا در خصوص ایجاد منطقه امن در شمال شرق سوریه را محکوم و این امر را "تنشی خطرناک" و "تجاوزی آشکار" به حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه توصیف کرد.

یک منبع در وزارت خارجه سوریه اعلام کرد: توافق حاصل شده میان آمریکا و ترکیه تجاوز آشکار به حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه و نقض آشکار اصول و قوانین بین‌المللی و منشور سازمان ملل است.

این منبع همچنین اعلام کرد: تجاوز آمریکا- ترکیه تنش خطرناکی را ایجاد و صلح و ثبات منطقه و جهان را تهدید می‌کند.

از سوی دیگر، خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه در گفت‌وگویی تلویزیونی اعلام کرد که کشورش اصرار دارد که عرض منطقه امن در شمال سوریه ۳۰ الی ۴۰ کیلومتر باشد.

وی در ادامه افزود: آنکارا منتظر اقدامات واشنگتن در این خصوص است.

آکار تصریح کرد: منطقه امن در سوریه باید از مرزهای ترکیه ۳۰ الی ۴۰ کیلومتر به داخل اراضی سوریه امتداد داشته باشد.

وزیر دفاع ترکیه خاطرنشان کرد: آنکارا آماده است تا به صورت مستقل برای ایجاد منطقه امن وارد عمل شود و ترکیه برنامه‌های جایگزین دیگری در اختیار دارد.

پیشتر آکار گفته بود: ترکیه به صورت قاطعانه به آمریکا اعلام کرده که هرگز اجازه نخواهد داد کوریدور تروریستی در منطقه (در شرق رودخانه فرات) تشکیل شود.

وزیر دفاع ترکیه افزود: به آمریکا اطلاع دادیم در صورت بروز هرگونه اختلافی در اجرای توافقنامه، ما طرح‌های ویژه خودمان را اجرا خواهیم کرد./ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها