کد خبر 59629

بانک سرمایه گذاری گلدمن ساکس اعلام کرد نگرانی ها نسبت به ایجاد رکود در اقتصاد جهان به خاطر جنگ تجاری چین و آمریکا افزایش یافته است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از رویترز،  بانک سرمایه گذاری گلدمن ساکس روز یکشنبه اعلام کرد نگرانی ها نسبت به ایجاد یک رکود اقتصادی به خاطر جنگ تجاری چین و آمریکا افزایش یافته است و دیگر انتظار ندارد این دو اقتصاد بزرگ جهان قبل از انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا به یک توافق تجاری برسند.

این بانک طی یادداشتی که به مشتریانش فرستاد نوشت:« ما انتظار داریم عوارضی که بر 300 میلیارد دلار دیگر از واردات آمریکا از چین وضع شده اجرایی شود».

 دونالد ترامپ در اول ماه اوت اعلام کرد 10 درصد عوارض بر 300 میلیارد دلار واردات چین از اول سپتامبر اعمال می شود. این تصمیم  باعث شد چین خرید محصولات کشاورزی از آمریکا را متوقف کند.

 آمریکا همچنین چین را متهم به دستکاری ارز خود به خاطر منافع رقابتی کرد. ولی چین این ادعا را رد کرده است.

این جنگ تجاری یکساله حول مسائلی مانند عوارض ، سوبسیدها ، فناوری، مالکیت فکری و امنیت سایبری در جریان بوده است.

 گلدمن ساکس اعلام کرد پیش بینی رشد اقتصادی آمریکا را در سه ماهه چهارم سال میلادی جاری 20 امتیاز پایین می آورد و روی 1.8 درصد قرار می دهد چون به نظر این بانک تاثیر تحولات درگیری های تجاری بسیار بیشتر از حد انتظار خواهد بود.

 این بانک در یادداشتی که توسط سه تن از اقتصاددانان آن، یان هاتزیوس، الک فیلیپس ودیوید مریکل نوشته شده بود گفت:«ما در کل پیش بینی خود را از تاثیرات جنگ تجاری بر رشد اقتصادی افزایش داده ایم».

 در این یادداشت آمده است افزایش هزینه های  اعمال شده بر زنجیره عرضه باعث می شود شرکت های آمریکایی فعالیت داخلی خود را کاهش دهند.  این شرکت ها همچنین مجبور می‌شوند به خاطر بی ثباتی سیاست هزینه‌های سرمایه ای خود را پایین بیاورند./تسنیم

ارسال نظر

تازه ها