کد خبر 59606

روزنامه گاردین به بررسی ساست ها و برنامه های ترامپ در 4 سال ریاست جمهوری اش پرداخته است و معتقد است که با انبوهی از شکستهای مفتضاحنه به استقبال انتخابات 2020 می رود

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از گاردین، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا به سوی انتخابات سال ۲۰۲۰ میلادی گام بر می‌دارد، بدون اینکه موفقیت بزرگی به دست آورده باشد و با چند بحران نیز روبرو شده است. 

شکست‌های ترامپ

به گزارش پایگاه اینترنتی گاردین به قلم جولیان بورجِر (Julian Borger)، ترامپ بدون اینکه موفقیت چشمگیری در عرصه سیاست خارجی داشته باشد به سوی انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ میلادی گام بر می‌دارد و به علاوه با چند شکست و بحران فراگیر نیز روبرو شده است. این مسائل می‌تواند احتمال انتخاب مجدد او به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا را تضعیف کند. به همین دلیل، بسیاری انتظار دارند که ترامپ با مداخلات چشمگیر در سراسر جهان و با نتایج نامشخص سعی کند روند را معکوس کند؛ در نتیجه شانزده ماه آتی می‌تواند حتی بی ثبات‌تر از ریاست جمهوری او تاکنون باشد.

ترامپ توافق‌های هسته‌ای با ایران و روسیه را ترک کرده است، اما توافق‌های بهتری که او پیش بینی کرده بود دورتر از همیشه به نظر می‌رسند.

شکست مفتضحانه در ونزوئلا

تلاش آمریکا برای براندازی رژیم نیکلاس مادورو در ونزوئلا در ماه آوریل یک شکست مفتضحانه بود و تلاش‌های بعدی برای خفه کردن اقتصاد ونزوئلا تاکنون هیچ نشانه‌ای از دستیابی به هدف سیاسی دولت ترامپ را نشان نداده است. این هفته، میشل باچله (Michelle Bachelet) کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد هشدار داد که این اقدامات آمریکا احتمالاً باعث بدتر شدن شرایط برای میلیون‌ها نفر از مردم عادی ونزوئلا خواهد شد.

دیدار توخالی با رهبر کره شمالی

پر افتخارترین دستاورد دیپلماتیک ترامپ تاکنون دیدار با رهبر کره شمالی به عنوان اولین رئیس‌جمهور آمریکا بوده است، ملاقاتی که به طور فزاینده‌ای توخالی به نظر می‌رسد، زیرا کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی به طور پیوسته زرادخانه هسته‌ای خود را تقویت می‌کند و آزمایش موشکی را از سر گرفته است.

به چالش کشیده شدن ادعای ترامپ درباره داعش

به شکل مشابهی، مهمترین پیروزی نظامی (ادعایی) ترامپ در ریشه کن کردن داعش در سوریه و عراق توسط یک بازرس کل در وزارت دفاع آمریکا این هفته به چالش کشیده شده است؛ این بازرس کل در پنتاگون می‌گوید داعش «توانایی شورشیان خود در عراق را تثبیت کرده است و در سوریه دوباره در حال زنده شدن است.»

ناکامی در افغانستان

در افغانستان، دولت این کشور ادعا می‌کند که به توافق با طالبان نزدیک شده است و راه را برای خروج عمده نیرو‌های آمریکایی تا پایان دوره اول ریاست جمهوری ترامپ باز می‌کند، اما با بالا گرفتن خشونت‌ها و با کشته شدن ۱۵۰۰ غیرنظامی تنها در ماه ژوئیه، ماهیت دشوار چنین مذاکراتی به چالش کشیده شده است.

جنگ تجاری با چین

موضوعات سیاست خارجی به ندرت نقش اصلی را در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا ایفا می‌کنند، اما ترامپ بی امان خود را به عنوان رهبری منحصر به فرد در آمریکا و قادر به معامله با رهبران خارجی به تصویر کشیده است. همچنین، برخی از بحران‌های خارجی نتیجه مستقیمی بر امور داخلی آمریکا دارند. عدم دستیابی به معامله وعده داده شده با چین، تحمیل تعرفه‌ها و چشم انداز وخیم‌تر شدن جنگ تجاری میان آمریکا و چین، مستقیماً به مصرف کنندگان و تولید کنندگان ضربه خواهد زد.

نتیجه معکوس استراتژی فشار حداکثری به ایران

سیاست فشار حداکثری علیه ایران تاکنون نتیجه معکوس داده است. ایران تعهدات برجامی خود را کاهش داده و همچنین چندین پیشنهاد از سوی میانجی‌ها برای مذاکره با ترامپ را رد کرده است. با این حال، دولت ترامپ معتقد است که دستاورد‌هایی موفقیت‌آمیز در این زمینه داشته است!

با توجه به آزمایش‌های موشکی کره شمالی و کاهش تعهدات برجامی ایران هنوز مشخص نیست آیا تاکتیک پایین آمدن آستانه موفقیت، ترامپ را در انتخابات نوامبر سال آینده یاری خواهد کرد یا خیر.

بن رودز مشاور سیاست خارجی باراک اوباما می‌گوید: «ایران، چین و کره شمالی به طور قطع آگاه هستند که اقدامات آن‌ها بر روی انتخابات آمریکا تاثیرگذار است، این کشور‌ها صاحب رای (در انتخابات آمریکا) هستند.» باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر

تازه ها