کد خبر 59586

بحران سیاسی بی‌سابقه در بریتانیا باعث کاهش پوند در برابر دو ارز یورو و دلار شده است و کارشناسان بر این نظرند که بی‌ثباتی سیاسی ناشی از بریگزیت بدون توافق بیشتر از وضعیت بد اقتصادی بر سقوط پوند مؤثر بوده است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، روند نزولی قیمت پوند همچنان ادامه دارد به طوری که رکورد جدیدی را در برابر یورو و همچنین دلار ثبت کرده است.

طبق بررسی‌های انجام گرفته دلیل اصلی سقوط پوند بیشتر از اینکه ناشی از شرایط بد اقتصادی بریتانیا باشد متأثر از بی‌ثباتی‌های سیاسی است.

بالا رفتن احتمال یک بریگزیت بدون توافق و همچنین گمانه‌زنی‌ها مبنی بر برگزاری انتخابات زودهنگام توسط بوریس جانسون بعد از جدایی باعث سقوط بیشتر پوند شده است.

از زمانی که «بوریس جانسون» جایگزین «ترزا می» شده است روند سقوط پوند شدت بیشتری به خود گرفته است چرا که حضور او تلویحا به معنای جدایی بدون برتیانیا از اتحادیه اروپاست.

وی گفته بود که در دو ماه اول حضورش در سمت نخست‌وزیری بریتانیا به ایالات متحده سفر خواهد کرد تا یک توافق اقتصادی جدیدی با آمریکا منعقد کند.

آمارهای منتشر شده روز جمعه در بریتانیا نشان می‌دهد که که تولید ناخالص داخلی بریتانیا در سه‌ماهه دوم 0/2 درصد کاهش یافت که اولین حرکت نزولی تولید ناخالصی داخلی بریتانیا بعد از سال 2012 محسوب می‌شود.

اکنون هر پوند در برابر دلار 1.202 دلار است که یک رکورد جدیدی محسوب می‌شود آن هم در شرایطی که شاخص دلار آمریکا به دلیل کاهش نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا روندی کاهشی در برابر سایر ارزها به خود گرفته است.

Capture4545

هر پوند اکنون حدود 0/931 یورو است که باز هم نشان‌دهنده ثبت یک نقطه جدیدی در برابری پوند و یورو محسوب می‌شود.

Capture12

ارسال نظر

تازه ها