کد خبر 59581

با کاهش نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا و افزایش فشار بر میزان سودآوری بانک‌ها سریع‌ترین سقوط سهام بانکی در سال 2019 رقم خورد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از بلومبرگ، بازارهای سهام جهان در نتیجه تنش‌های تجاری بین آمریکا و چین روند نزولی شدیدی را در حال تجربه کردن هستند و در این بین سهام بانکی بیشترین ریزش را در بازارهای سهام داشتند.

کاهش شدید سهام بانکی از زمانی رقم خورد که فدرال رزرو آمریکا نرخ بهره رسمی کشور را یک چهارم درصد کاهش داد.

بانک‌ها به دلیل اینکه این کاهش نرخ بهره بر میزان سودآوری انها آسیب می‌زند با ریزش و خروج سرمایه‌گذاران مواجه شدند.

طبق داده‌هایی که بلومبرگ جمع‌آوری کرده است در هفته‌ای که گذشت شاخص بانکی KBW که شاخص اندازه‌گیری سهام بانکی است سریع‌ترین هفته سقوط خود در سال 2019 را سپری کرد و سهام تمامی 24 بانک عضو این شاخص ریزشی شد. این شاخص میزان نوسان سهام 24 بانک بزرگ ملی و منطقه‌ای را اندازه‌گیری می‌کند.

این شاخص که برای اولین بار در فیلادلفیا شروع به کار کرد بعدا توسط بورس نزدک خریداری شد و اکنون این شاخص توسط بورس نزدک ارائه می‌شود.

کاهش نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا فشار زیادی را بر سودآوری بانک‌ها وارد می‌کند و همین امر باعث شده است که سهام این بانک‌ها روند کاهشی شدیدی را تجربه کند.  

حدود سه میلیارد دلار سرمایه در طول یک هفته گذشته از بخش مالی و بانکی خارج شده است و به سمت بازارهای دیگر سرازیر شده است و همین امر بخش مالی بازارهای سهام را متأثر ساخته است.

بانک‌های در ارائه گزارش‌های مالی خود در سه‌ماهه دوم عمدتا روند سودآوری خوبی را گزارش کردند که همین امر باعث شد سهام آنها تا مدتی صعودی شود اما به نظر می‌رسد که سهام بانکی درسه ماهه سوم روند معکوسی را تجربه کنند چرا که کاهش نرخ بهره فدرال رزرو آمریکا بعد از یک دهه رخ داد.

 

ارسال نظر

تازه ها