کد خبر 59487

با وجود هشدارهای ترکیه ائتلاف آمریکا همچنان به کردهای سوری تجهیزات نظامی می رساند

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، با وجود هشدارهای ترکیه به آمریکا در زمینه عدم کمک رسانی به گروه‌های «وای‌پی‌جی» (یگان‌های مدافع خلق) و «پ‌ک‌ک» (حزب کارگران کردستان ) منابع مطلع از کمک‌ رسانی واشنگتن به اعضای این دو گروه خبر می‌دهند.

وبگاه «ای ایچ ِای» شنبه بعد از ظهر به وقت تهران در این باره گزارش کرد که ائتلاف آمریکا در حال ارسال ادوات نظامی جدید به گروه‌های وای‌پی‌جی و پ‌ک‌ک مستقر در سوریه است.

  بر اساس این گزارش، 70 کامیون حامل تجهیزات سنگین و خودروهای نظامی از سوی ائتلاف آمریکا شب گذشته از مرز «سیمالکا» وارد سوریه شدند.

این در حالی است که وزیر امور خارجه ترکیه دوشنبه  گذشته از واشنگتن خواست حمایت از وای پی جی  در سوریه را متوقف کند.دولت ترکیه از اقدام واشنگتن در حمایت از یگان‌های وای‌پی‌جی انتقاد کرده و این گروه را تروریستی معرفی کرده است.

 «مولود چاووش‌اوغلو» وزیر خارجه ترکیه که در نشست مطبوعاتی صحبت می‌کرد، گفت: «آمریکا باید به صورت مثبت به درخواست ما برای پایان مشارکت با وای‌پی‌جی در سوریه پاسخ دهد.»

ترکیه می‌خواهد با هماهنگی با ایالات متحده، منطقه 19 تا 25 مایلی در عمق خاک سوریه و شرق رود فرات را کنترل کند و هیچ نیروهای کردی در آنجا حضور نداشته باشد. دولت ترکیه کردهای شبه نظامی سوریه را تروریست‌هایی می‌داند که با «پ‌ک‌ک» در ارتباط هستند.

شورای دفاع ملی ترکیه چند روز قبل اعلام کرده بود که آنکارا قصد دارد در طول مرزهای خود با سوریه منطقه امن ایجاد کند.

مباحث مربوط به ایجاد منطقه حائل در مرزهای سوریه اولین بار در سال 2013 از سوی ترکیه مطرح شد. چندین گزینه از جمله منطقه پرواز ممنوع و منطقه امن در قلمروی سوریه برای پناهجویان مطرح و مورد بررسی قرار گرفت. با این حال ترکیه هیچ کدام از این طرح‌ها را به دلایلی اجرا نکرد./فارس

ارسال نظر

تازه ها