کد خبر 59337

منابع اطلاعاتی می‌گویند ولی‌عهد ابوظبی در صدد است تا پایان سال میلادی برادر خود (خلیفه) را کنار بگذارد و حاکم امارات شود اما برادران ناتنی او مخال هستند و م گویند عجله او برای چیست؟

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، نشریه اطلاعاتی «تاکتیکال ریپورت» در گزارشی نوشت که «محمد بن زاید» ولی‌عهد فعلی ابوظبی قصد دارد تا پایان سال ۲۰۱۹ خود را به عنوان حاکم امارات عربی متحده معرفی کند.

بر اساس این گزارش، بن‌زاید بنا دارد به صورت رسمی قدرت را از برادر خود «خلیفه بن زاید» که وضعیت جسمانی او از سال ۲۰۱۸ رو به وخامت نهاده، به خود منتقل کند و حاکم امارات شود.


خلیفه‌بن‌زیاد، حاکم امارات، قبل و بعد از سکته


محمد‌بن‌زاید، ولی‌عهد ابوظبی

 

تاکتیکال ریپورت می‌نویسد، طرح بن زاید برای رسیدن به قدرت با مخالفت برادران ناتنی او «فلاح»، «سعید»، «ذیاب» و «نهیان» رو به رو شده است؛ چرا که آن‌ها از خود می‌پرسند در زمانی که حاکم فعلی یعنی خلیفه بن زاید در قید حیات است، او (محمد بن زاید) برای رسیدن به قدرت چرا عجله‌ می‌کند؟

گفته می‌شود، چهار برادر ناتنی ولی‌عهد ابوظبی از حمایت ضمنی برخی از افراد خانواده حاکم که از سیطره بن زاید بر همه چیز دل خوشی ندارند، برخوردارند.

تاکتیکال ریپورت می‌نویسد، محمد بن زاید با علم به مخالفت آن‌ها، از برادر تنی خود «حمدان» خواسته برای کنترل و مهار مخالفت آن‌ها، وارد گفت‌وگو و تماس با آن‌ها شود.

بر اساس این گزارش، قرار است ولی‌عهد ابوظبی بعد از عید قربان با برادران مخالف خود در شهر قاهره، پایتخت مصر دیدار کند.

با این حال، تصور کلی در بین خاندان حاکم آل نهیان این است که فلاح، سعید، ذیاب و نهیان هیچ گونه تهدید در برابر طرح بن زاید برای رسیدن به قدرت به شمار نمی‌روند؛ چرا که آن‌ها فاقد تأثیر در نهادهای امنیتی و نظامی امارات هستند.

به گزارش تاکتیکال ریپورت، برادران ناتنی بن‌زاید چه بسا از این فرصت استفاده کرده و در مقابل دریافت مبالغ مالی دست به حمایت از او  برای رسیدن به قدرت بزنند.

خلیفه بن زاید آل نهیان ۷۰ ساله، هم‌اکنون حاکم امارات است. او بعد از مرگ پدرش «زاید بن سلطان» در سال ۲۰۰۴ به عنوان جانشین او انتخاب شد. با این حال، وی در سال ۲۰۱۴ دچار عارضه سکته شد و به همین دلیل از حظور در ملأ عام و انجام فعالیت‌های رسمی علنی خودداری کرد./فارس

ارسال نظر

تازه ها