کد خبر 59313

دولت هند در واکننش به تصمیم پاکستان برای اخراج سفیر دهلی نو از اسلام‌آباد ضمن ابراز تاسف از این کشور خواست تا در تصمیمش بازنگری کند

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، در حالی که تنش‌ها در منطقه به دلیل لغو خودمختاری «جامو و کشمیر» ادامه دارد، دولت هند بیانیه‌ای درباره تصمیم پاکستان برای اخراج سفیر دهلی نو از اسلام آباد صادر کرده است.

به گزارش خبرگزاری «اسپوتنیک»، وزارت خارجه هند در واکنش به تصمیم پاکستان برای کاهش دادن سطح روابط دیپلماتیک با هند، اخراج سفیر دهلی نو از اسلام آباد و تعلیق روابط تجاری بین دو کشور، بازنگری پاکستان در این تصمیم را خواستار شد.

در بیانیه این وزارتخانه آمده است: «دولت هند درباره اقدامات اعلام شده روز گذشته پاکستان ابراز تاسف می‌کند و از این کشور می‌خواهد که به منظور حفظ کانال‌های عادی ارتباطات دیپلماتیک، درباره این اقدامات بازبینی کند».

وزارت خارجه هند با اشاره به اقدام جنجالی دولت این کشور در لغو خودمختاری ایالت «جامو و کشمیر» و در رد مواضع پاکستان افزود: «تحولات اخیر در رابطه با بند ۳۷۰ (قانون اساسی هند) موضوعی کاملا داخلی است».

«آمیت شاه» وزیر کشور هند روز دوشنبه در پارلمان این کشور، خبر لغو وضعیت خودمختاری ایالت جامو و کشمیر و پایان دادن به بند ۳۷۰ قانون اساسی هند را اعلام کرده بود. طبق این تصمیم قرار است جامو و کشمیر به دو منطقه به نام‌های جامو و کشمیر با پارلمان محلی و «لداک» بدون پارلمان محلی تقسیم شود.

دولت هند بعد از اعلام لغو وضعیت خودمختاری جامو و کشمیر، در این منطقه حکومت نظامی اعلام کرده اما علیرغم حضور پر تعداد نظامیان و پلیس هند، درگیری‌ها در ایالت جامو و کشمیر حداقل یک کشته و ۶ زخمی بر جا گذاشته است.

«عمران‌خان» نخست‌وزیر پاکستان ضمن انتقاد از اقدام دولت هند در لغو خودمختاری جامو و کشمیر، آن را نقض آشکار قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل خواند و هشدار داد که این موضوع تنش بیشتر در روابط دو کشور را موجب خواهد شد.

از سوی دیگر رسانه‌ها شامگاه چهارشنبه (۱۷ مرداد) از بروز درگیری‌های شدید میان نظامیان هند و پاکستان در مرز کشمیر خبر دادند.

رسانه‌ها با استناد به منابعی در ارتش هند مدعی شدند نیروهای نظامی مستقر در خط مرزی کمشیر به تبادل سنگین آتش پرداختند. منابع هندی مدعی شدند پاکستانی‌ها درگیری‌ها را با شلیک خمپاره‌ای آغاز کردند. /فارس

ارسال نظر

تازه ها