کد خبر 59295

هواداران رئیس جمهور سابق قرقیزستان و نهادهای امنیتیبا هم درگیر شدند که در پی آندو سرباز کشته . دهه ها نفر مجروح شدند

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد از بیشکک، در پی درگیری بین طرفداران «الماس‌بیک آتامبایف» رئیس جمهور سابق قرقیزستان و مقامات نهادهای امنیتی در روستای «کایتاش» واقع در نزدیکی شهر «بیشکک» 2 نفر کشته و ده‌ها نفر مجروح شدند.

بر اساس اطلاعات وزارت بهداشت یک سرباز واحد ویژه ضدتروریست کمیته امنیت ملی قرقیزستان در پی تحولات در روستای کایتاش کشته شد.

همچنین یک سرباز دیگر به کما رفته و بعد از ساعاتی درگذشت.

حدود 40 نفر از طرف طرفداران آتامبایف و مقامات نهادهای امنیتی به بیمارستان‌ها منتقل شدند.

شایان ذکر است که آتامبایف درخواست‌های وزارت کشور قرقیزستان در جهت احضار برای بازجویی را همواره رد کرده و این نهاد دولتی از اقدامات جدی نسبت به رئیس جمهور سابق هشدار داده بود.

همچنین شب گذشته سربازان واحد ضدتروریستی کمیته امنیت ملی وارد ستاد طرفداران آتامبیاف برای دستگیری وی شدند اما این عملیات به نتیجه‌ای نرسید.

طرفداران آتامبایف علاوه بر خلع سلاح سربازان کمیته امنیت ملی قرقیزستان 30 نفر از آنان را  گروگان گرفتند.

پس از مذاکرات طرفداران آتامبایف و مقامات انتظامی قرقیزستان سربازان مجروح شده آزاد شدند اما همچنان 6 نفر در ستاد طرفداران رئیس جمهور سابق به عنوان گروگان حضور دارند.

«خرسند اسناف» معاون وزیر کشور قرقیزستان ساعت 3 بامداد امروز دستور خروج تمام مقامات انتظامی از روستای کایتاش را داد.

همچنین جاده‌های منتهی به کایتاش و ستاد طرفداران آتامبایف مسدود شدند.

اختلافات بین روسای جمهور سابق و فعلی قرقیزستان از سال گذشته رسانه ای شد و به مرور زمان افزایش یافت، لغو مصونیت سیاسی رئیس جمهور سابق و بازداشت و برکناری تعدادی از مقامات طرفدار آتامبایف توسط رئیس جمهور فعلی باعث آغاز این اختلافات شد.

این اختلافات در دو هفته اخیر به اوج خود رسیده است و حتی در این زمینه کشورهای همسایه از جمله روسیه و قزاقستان از مقامات قرقیز خواستند تا خویشتن دار باشند/ فارس

ارسال نظر

تازه ها