کد خبر 59291

یک مسئول کُرد با اشاره به توافق آنکارا و واشنگتن برای تشکیل منطقه امن گفت: آمریکا در قضیه عفرین نظاره گر بود اکنون هم پشت کردها را خالی می کند

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، آمریکا و ترکیه چهارشنبه (روز گذشته) اعلام کردند که بر سر ایجاد مرکز عملیات مشترک در ترکیه برای هماهنگی و مدیریت تشکیل منطقه موسوم به «امن» با هم به توفق رسیده‌اند.

این توافق آنکارا و واشنگتن که نقض آشکار حاکمیت سوریه است و بارها دمشق نیز چنین اقداماتی را محکوم کرده، به نوعی خیانت آمریکا به شبه‌نظامیان کُرد موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» است که داعیه حمایت از آنان را داشته است.

پس از سه روز مذاکره بین آمریکا و ترکیه، وزارت دفاع ترکیه با انتشار بیانیه‌ای از «تکمیل مذاکرات با مسئولان نظامی آمریکا بر سر منطقه امن» خبر داد. بر اساس توافق آمریکا و ترکیه، مرکز عملیات مشترکی در سریعترین زمان ممکن تشکیل خواهد شد تا مدیریت و هماهنگی بر سر منطقه امن، صورت گیرد.

با وجود خیانت آمریکا به کُردها، یک مسئول کُرد به پایگاه خبری معارض «سمارت» گفت که آمریکا «به رهبران سیاسی و فرماندهان نظامی [کُرد] به وضوح گفته است که آنان [آمریکایی‌ها] برای حمایت از نیروهای دموکراتیک سوریه با ترکیه مقابله نخواهند کرد».

این مسئول کُرد تصریح کرد که آمریکایی‌ها «می‌دانند که قصد آن (ترکیه) برای آغاز عملیات نظامی در شمال شرق سوریه جدی است و احتمال می‌دهند که در هر زمانی آن را آغاز کند».

وی که نخواست نامش فاش شود، اعلام کرد که «آمریکایی‌ها در تلاش هستند که از تنش با تُرک‌ها اجتناب کنند تا اجازه ندهند که [مسئولان ترکیه] به روسیه نزدیک شوند».

به گفته این مسئول، آمریکا بیهوده تلاش می‌کند که مانع از آغاز عملیات نظامی ترکیه در شمال شرق سوریه شود؛ زیرا ترکیه بر شروط خود درباره منطقه امن اصرار دارد. ترکیه می‌گوید که این منطقه امن، باید در عمق 40 کیلومتر باشد و نیروهای ترکیه‌ای بر آن تسلط داشته باشند.

وی تأکید کرد که نیروهای دموکراتیک سوریه به همراه نهاد موسوم به «خودگردان» کُرد، چندین هیئت به کشورهای اروپایی اعزام کردند تا از آغاز عملیات نظامی ترکیه جلوگیری کنند.

این مسئول همچنین از مذاکره کُردها با دولت سوریه خبر داد و گفت که دمشق اعلام کرد که باید کُردها این منطقه را تحویل نیروهای دولتی دهند، ولی کُردها این مسئله را نپذیرفتند.

طبق این گزارش، این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که کُردهای وابسته به آمریکا، از رخدادهای «عفرین» درس نگرفتند؛ زیرا این منطقه تحت تسلط آنان بود، ولی ترکیه با آغاز عملیاتی، بر این منطقه مسلط شد و آمریکا نیز فقط نظاره‌گر عملیات ترکیه بود. کُردها در آن زمان اجازه ندادند که ارتش سوریه وارد این منطقه شود./ تسنیم

ارسال نظر

تازه ها