کد خبر 59235

سه کشور هندوستان، نیوزیلند و تایلند در واکنش به رکود اقتصاد جهانی و همچنین تحریک رشد اقتصادی نرخ بهره خود را کاهش دادند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، بانک‌های مرکزی آسیا در واکنش به رکود اقتصاد جهانی نرخ بهره خود را کاهش دادند.

«رزروبانک» هندوستان در جلسه ماه آگوست خود حدود 0/35 درصد نرخ بهره خود را کاهش داد و اکنون نرخ بهره رسمی این کشور 5.4 درصد است. کاهش 0/35 درصدی نرخ بهره در هندوستان در حالی است که بیشتر کارشناسان اقتصادی و تحلیل‌گران انتظار کاهش کمتر و به میزان 0/25 درصدی را داشتند.

Capture676767

از ابتدای سال تاکنون این چهارمین بار پیاپی  است که «رزروبانک» هندوستان در جلسات اخیر خود نرخ بهره را کاهش داده است. دلیل اصلی بانک مرکزی هند برای کاهش نرخ بهره افزایش چشم‌انداز رشد اقتصادی در این کشور بوده است، در حالی که نرخ تورم این کشور در سطح مطلوب و مناسبی به سر می‌برد.

«رزروبانک» هندوستان همچنین پیش‌بینی خود از رشد اقتصادی در این کشور را از 7 درصد به 6.9 درصد برای سال 2019 تا 2020 کاهش داد. همچنین پیش‌بینی این بانک از نرخ تورم برای نیمه دوم سال 2019 تا 2020 بین 3.4 درصد تا 3.7 درصد خواهد بود.

از طرف دیگر «رزروبانک» نیوزیلند نیز نرخ بهره خود را کاهش داد و به 1 درصد رساند که در تاریخ این کشور یک رکورد محسوب می‌شود. «رزروبانک» این کشور بر خلاف انتظار کارشناسان و تحلیل‌گران نرخ بهره رسمی این کشور را نیم درصد کاهش داد.

کشور تایلند نیز سومین کشوری بود که نرخ بهره خود را کاهش داد. بانک تایلند به طور غیرمنتظره‌ای در جلسه ماه آگوست خود نرخ رسمی بهره خود را 0/25 درصد کاهش داد و به 1.5 درصد رساند.

رکود اقتصاد جهانی در نتیجه تنش‌های بین آمریکا و چین باعث شده است که صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی خود از رشد اقتصاد جهانی را کاهش دهد.

تنش تجاری بین دو اقتصاد بزرگ جهانی تأثیراتی بین‌المللی از خود بر جای گذاشته به طوری که خود خود فدرال رزرو آمریکا در جلسه انتهای ماه جولای خود نرخ بهره را 0/25 درصد کاهش داد تا بتواند رشد اقتصادی در این کشور را تحریک کند.

کارشناسان اقتصادی در جهان همیشه نسبت به رکود اقتصاد جهانی در نتیجه تنش تجاری بین آمریکا و چین هشدار داده‌اند.

 

ارسال نظر

تازه ها