کد خبر 59122

هفتاد و چهارمین سالگرد بمباران اتمی هیروشیما که بیش از 140 هزار تن کشته شدند امروز سه شنبه برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، هفتاد و چهارمین سالگرد بمباران اتمی هیروشیما توسط آمریکا که در نتیجه آن افزون بر ۱۴۰ هزار تن کشته شدند امروز سه شنبه در ژاپن برگزار شد.

به گزارش تلویزیون دولتی ژاپن، در این مراسم که در پارک یادبود صلح هیروشیما برگزار شد علاوه بر «آبه شینزو» نخست وزیر ژاپن، نمایندگانی از سراسر دنیا نیز شرکت کردند.

در ابتدای مراسم امسال فهرستی از ۳۱۹ هزار و ۱۸۶ قربانی این بمباران درون بنای یادبود قرار گرفت نام کسانی هم که در طول ۱۲ ماه گذشته هم از دنیا رفته اند در این فهرست آورده شده است.

۷۴ سال پیش یعنی در ششم آگوست (اوت) سال ۱۹۴۵ شهر هیروشیما ژاپن حدود ساعت ۸:۱۵ صبح هدف نخستین بمباران اتمی تاریخ قرار گرفت در مراسم امروز دقیقا راس این ساعت حاضران یک دقیقه سکوت کردند. 

این رویداد در زمانی برگزار می شود که تردیدها درباره چشم انداز دنیایی عاری از سلاح های اتمی رو به افزایش است یک توافق مهم کنترل تسلیحات هسته ای که سه دهه پیش بین آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی سابق امضا شده بود روز جمعه منقضی شد پیمان منع موشک های میان برد هسته ای (INF) یکی از ارکان مهم خلع سلاح هسته ای بود.

هیروشیما تلاش ها برای زنده نگه داشتن خاطرات این فاجعه را افزایش داده است زیرا بازماندگان بمب اتمی، موسوم به هیباکوشا، در حال پیرتر شدن هستند.

شهردار هیروشیما کازومی ماتسویی در این مراسم یک اعلامیه صلح را قرائت کرد او از دولت ژاپن خواست به صدای هیباکوشاهایی که می خواهند شاهد پیوستن ژاپن به یک پیمان سازمان ملل برای منع سلاح های اتمی باشند گوش کند.

در حمله اتمی آمریکا به ژاپن، بمب اول به نام 'پسر کوچک' توسط یک هواپیمای بمب افکن بر روی هیروشیما انداخته شد برای تاثیر تخریبی بیشتر، بمب به نحوی تنظیم شده بود که ۵۷۶ متر بالای سطح زمین منفجر شود. 

انرژی تولید شده توسط این بمب که با انرژی حاصل از ۱۶ هزار تن 'تی‌ان‌تی' برابر بود هر چیزی را تا شعاع یک و نیم کیلومتری مرکز اصابت بمب بطور کلی ذوب کرد ساختمان تالار صنعت هیروشیما تنها ساختمانی بود که به خاطر قرار گرفتن در زیر کانون مرکزی انفجار، کاملاً ویران نشد. 

منبع: ایرنا 

ارسال نظر

تازه ها