کد خبر 59103

وزیر دفاع آمریکا در جواب اردوغان که از یک حمله جدیدی به ترکیه خبر داد بود گفت: ترکیه چنینی حقی را ندارد و جلوی هرگونه حمله ای از طرف این کشور را میگیریم.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه روز یکشنبه از یک عملیات نظامی جدید کشورش در مناطق تحت کنترل کردها در ناحیه شرق رودخانه فرات در شمال سوریه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا خطاب به خبرنگارانی که او را در سفر به ژاپن همراهی می کردند گفت: ما آشکارا معتقدیم که هر گونه اقدام یکجانبه از سوی آنها (ترکیه) غیرقابل‌قبول خواهد بود.

اسپر در ادامه خاطر نشان کرد: کاری که ما قرار است انجام دهیم جلوگیری از انجام حملات یکجانبه‌ای است که مجدداً باعث اخلال در منافع دوجانبه موجود میان آمریکا، ترکیه و شبه‌نظامیان نیروهای دموکراتیک سوریه در شمال سوریه خواهد شد.

اسپر در ادامه عنوان کرد: آمریکا هیچگونه "طرح بلندپروازانه" برای رها کردن نیروهای دموکراتیک سوریه ندارد، هر چند که از تضمین این که آمریکا در صورت اجرای عملیات نظامی ترکیه از آنها محافظت کند، امتناع کرد.

یک تیم از جانب پنتاگون اخیرا به منظور گفت‌وگو با مقامهای ترکیه درباره این مساله به این کشور سفر کرد و اسپر تاکید کرد، او امیدوار است که توافقی با آنکارا حاصل شود.

وزیر دفاع آمریکا در عین حال گفت، عملیات ترکیه در شمال سوریه می‌تواند تاثیر منفی بر تمرکز نیروهای دموکراتیک سوریه بر جلوگیری از هر گونه اقدام داعش برای تصرف مجدد مناطقی که سابقا اشغال کرده بود و همچنین قابلیت این نیروها در نگه داشتن هزاران تن از داعشی‌ها در بازداشت داشته باشد./ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها