کد خبر 58803

خبرگزاری بلومبرگ در گزارشی به نگرانی دولت مستعفی یمن از خروج نیروهای امارات از ائتلاف عربی پرداختته است

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، خبرگزاری بلومبرگ گزارش داد که دولت مستعفی یمن از موضوع خروج نیروهای امارات از ائتلاف عربی در یمن، ابراز نگرانی کرده است. 

بلومبرگ به نقل از یک مسئول بلندپایه در دولت عبد ربه منصور هادی نوشته که «معین عبدالملک سعید» نخست‎وزیر دولت هادی در ماه ژوئن تلاش کرد تا مسئولان اماراتی را متقاعد کند که خروج آنان سبب تغییر توازن قوا به نفع ایران و باعث تغییر معادلات میدانی در جنگ خواهد شد.

بر اساس این گزارش، مسئولان دولت هادی همچنین از نقش امارات در یمن و تسلیح و تجهیز جدایی‌طلبان و تکرار نقض حقوق بشر انتقاد کردند.

بلومبرگ در گزارش خود به سفر هیأت اماراتی به ایران و نگرانی دولت مستعفی یمن و عربستان سعودی در خصوص این سفر اشاره‎ای نکرده است.

به گفته کارشناسان، سفر اخیر هیات گارد ساحلی امارات به ایران موجب خشم عربستان سعودی شده است، چرا که این مساله خروج نیروهای اماراتی از یمن را بیش از پیش تقویت کرده است.

در همین خصوص، پایگاه خبری میدل‌ایست‌مانیتور در تحلیلی به بررسی معضلاتی پرداخته که عربستان سعودی بعد از خروج امارات از جنگ یمن با آنها مواجه خواهد شد. این پایگاه خبری نوشت که «امارات با خارج کردن نیروهای خود از یمن، در حال نجات دادن خودش از ذلالتی است که با شکست ائتلاف حاصل خواهد شد. محمد بن سلمان، ولی‌عهد عربستان سعودی سرانجام برای به دوش کشیدن ذلت پذیرش شکست از حوثی‌ها تنها خواهد ماند».

میدل‌ایست‌مانیتور افزود: «خروج امارات عربی متحده از ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی در یمن، رویداد شگفت‌آوری نبود و مسئله‌ای بود که در گذر زمان اتفاق می‌افتاد. قتل عام یمنی با محکومیت کشورها از چهار گوشه دنیا مواجه شد و به فاجعه‌ای در زمینه روابط عمومی برای امارات تبدیل شد» (جزئیات بیشتر).

تنش در روابط دولت مستعفی یمن و امارات از دوره «احمد بن دغر» نخست‎وزیر سابق دولت مستعفی به دلیل اقدامات ناهماهنگ ابوظبی با ائتلاف متجاوز، آغاز شد تا جایی که روزهای قبل از استعفایش علنا از امارات انتقاد می‎کرد.

«انور قرقاش» وزیر مشاور دولت امارات در امور خارجه نیز چند روز پیش خروج نیروهای اماراتی از یمن را تکذیب کرده بود. قرقاش گفت که «امارات و بقیه کشورهای ائتلاف یمن را ترک نخواهند کرد و حضور نظامی ما بر اساس قوانین بین‌المللی ادامه خواهد داشت. به حمایت خود از نیروهای محلی یمن ادامه می‎دهیم و پاسخ هرگونه حملات علیه ائتلاف و کشورهای همسایه را خواهیم داد».

 

منبع: فارس

ارسال نظر

تازه ها