کد خبر 56634

یک شرق شناس صهیونیست گفته است که امارات با خروج از جنگ یمن عربستان را تنها گذاشت.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از رأی الیوم، «تزوی بارئیل» شرق شناس اسرائیلی درباره خروج نیروهای اماراتی از جنگ یمن آورده است: اینکه امارات از خروج نیروهایش خبر داده، به مفهوم آن است که از جنگ کنونی کنار کشیده و عربستان را در این جنگ تنها گذاشته است.

وی افزود: این بدان معنی است که بن زائد از ادامه جنگی که طولانی شده، به ستوه آمده است به ویژه که این جنگ ثبات امارات را تهدید می‌کند و دیگر امیرنشینان به وی برای خروج از جنگ یمن به دنبال ادامه تنش میان عربستان و آمریکا با ایران و اینکه امارات به هدفی برای حملات نظامی ایرانی تبدیل شود، فشار می‌آورند.

بارئیل تاکید کرد: موضوعات سیاسی در پس تصمیم نظامی امارات برای خروج از یمن است زیرا اماراتی ها نمی خواهند که در همه پرونده ها و مشکلات سعودی ها دخیل باشند به ویژه که اختلافات میان کنگره و ترامپ درباره فروش تسلیحات به عربستان وجود دارد و بحث و جدل سیاسی در آمریکا درباره عربستان وجود دارد. برخی درخواستهای آمریکایی از ترامپ برای اعمال تحریم علیه عربستان به سبب نقض حقوق بشر و مسئولیت محمد بن سلمان ولیعهد عربستان در قتل جمال خاشقجی و به سبب جنگ یمن که فاجعه انسانی بزرگی ایجاد کرده است، وجود دارد.

وی می نویسد: همه این عوامل سبب شده است که امارات از اینکه مشمول تحریم آمریکا به علت دخالت در جنگ یمن باشد، واهمه داشته باشد و از این رو ترجیج می دهد که از جنگ یمن خارج شود. خروج امارات از یمن تاکیدی بر این است که جنگ یمن فقط جنگ شخص بن سلمان است و عربستان در جنگ تنها گذاشته می شود.

بارئیل بیان کرد: تصمیم امارات برای خروج نیروهایش از یمن نشان دهنده اختلافات مداوم با عربستان و تشدید تنش میان شرکای ائتلاف (ضد یمن) است که هدف آمریکایی-سعودی برای ریشه کنی قدرت حوثی ها در یمن را بیش از هر زمان دیگری دور کرده است. با شکل گیری ائتلاف عربی برای جنگ با حوثی ها در یمن در راس آن عربستان و امارات قرار گرفتند و سودان و مصر به شکل سمبلیک آمدند اما پس از مدت کوتاهی قاهره خود را کنار کشید و فقط به نقش مشورتی بسنده کرد و پاکستان به علت فشار عربستان به مشارکت هوایی اکتفا کرد. به مرور زمان اختلافات راهبردی میان دو همپیمان بزرگ و مهم یعنی عربستان و امارات بروز پیدا کرد زیرا عربستان خواهان تمرکز عملیات در منطقه شمال یمن یعنی جایی که حوثی ها فرودگاههای ابها و جیزان را هدف قرار می دهند، است اما امارات اهمیت را جبهه جنوبی یمن به ویژه عدن می دهد. امارات خواهان سیطره بر دروازه ای تجارت جهانی نفت در دریای سرخ است که روزانه ۴ میلیون بشکه نفت از آن عبور می‌کند و این با تمایلات عربستان درباره مداخله در یمن در تضاد است.

منبع: 

ارسال نظر

تازه ها