کد خبر 56549

ترامپ با بررسی های انجام شده با هرگونه واردات اورانیوم به کشور آمریکا مخالفت کرد و گفت این کار هیچ صرفه اقتصادی ندارد و علاوه برآن تهدیدی علیه امنیت این کشور است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از خبرگزاری رویترز، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، طی نامه‌ای تاکید کرد که با نتایج تحقیقات وزارت بازرگانی که واردات اورانیوم را تهدیدی علیه امنیت ملی آمریکا شمرده است، موافق نیست.

ترامپ در این نامه با اظهار اینکه یافته‌های این تحقیق، "به طور قابل توجهی نگران‌کننده است"، خواستار تحلیل عمیق‌تر موضوع با لحاظ تمام زنجیره تأمین سوخت هسته‌ای شده است.

طبق گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا، این کشور در سال ۲۰۱۷، تنها ۷ درصد از اورانیوم را از داخل تأمین کرده بود و مابقی از کشورهای کانادا، استرالیا و روسیه وارد شده بود.

شرکت‌های استخراج اورانیوم، همراه با بیش از ۲۰ قانون‌گذار اعلام کرده‌اند که سوخت اورانیوم ژنراتورهای هسته‌ای، بیش از حد به کشورهایی نظیر روسیه، چین و قزاقستان وابسته است و شرکت‌های دولتی در این کشورها، بازار را بدست گرفته‌اند.

شرکت‌های برق آمریکایی که دارای نیروگاه‌های هسته‌ای هستند، مانند "دوک انرژی" و "انترژی"، با درخواست افزایش تولید داخلی اورانیوم توسط این شرکت‌ها مخالفت کرده و اظهار داشته‌اند که در صورت اجبار به اتکا به منابع داخلی اورانیوم، هزینه‌هایشان بالا خواهد رفت.

همچنین آن‌ها با این نظر که این صنایع متکی به کشورهایی چون روسیه، چین و قزاقستان بودند نیز مخالف بوده و اعلام کرده‌اند که نزدیک به ۶۰ درصد اورانیوم آمریکا در سال ۲۰۱۷، از کانادا، استرالیا و خود آمریکا تأمین شده بود.

ترامپ گفته است که این گروه متشکل از آژانس‌های فدرال، باید در صورت لزوم، "توصیه‌هایی مبنی بر افزایش تولید سوخت هسته‌ای در داخل" ارائه کنند./ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها