کد خبر 56544

مدیرکل امور مالیاتی استان آذربایجان غربی سهم این استان را در درآمد مالیاتی کشور 209 میلیارد تومان اعلام کرد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، حسن کوماسی ظهر شنبه در گفتگو با خبرنگاران با بیان اینکه سیستم مالیاتی یک ابزار مالی در دست دولت است اظهارداشت: عدالت اجتماعی بدون عدالت مالیاتی امکان پذیر نخواهد بود و تعدیل ثروت و هدایت سرمایه گذار از جمله وظایف دستگاه مالیاتی است.

وی با بیان اینکه وظیفه داریم تا از دارایی‌ها بیشتر مالیات گرفته و طبقات پایین‌تر در قالب کالا و رفاه اجتماعی کمک کنیم تا عدالت به وجود آید ادامه داد: در سال گذشته ۸۶۳ میلیارد تومان مالیات و ۲۰۴ میلیارد تومان عوارض وصول شده است.

کوماسی با اشاره به اینکه مالیات وصول شده در آذربایجان غربی مانده و به هیچ شهر و استانی دیگر منتقل نمی‌شود افزود: مالیات وصول شده، میان شهرداری‌ها و دهیاری‌های استان بر اساس جمعیت و برخی شاخص‌ها تقسیم می‌شود.

مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان غربی با بیان اینکه بیشترین مالیات وصول شده مربوط به ارومیه و کمترین مالیات مربوط به چالدران است گفت: از ابتدای سالجاری یک هزار و ۱۹۴ پرونده مالیاتی جدید در استان تشکیل شده و تراکنش‌های بانکی آذربایجان غربی از چندین استان دیگر بیشتر است.

کوماسی اضافه کرد: طی یک سال و نیم اخیر برای تراکنش‌های بانکی ۵۹۹ پرونده تشکیل شده که با بررسی ۳۰ درصد از آن بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان برای آن‌ها مالیات نوشته شده است.

وی از شناسایی یک وارد کننده بزرگ موز که فرار مالیاتی داشته است خبر داد و عنوان کرد: رسانه ها و خبرنگاران ناظرین واقعی عملکرد مسئولان هستند که می توانند مسیر را به سمت توسعه هدایت کنند.

مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان غربی با اشاره به اینکه اگر امروز کسی در مناطق کم برخوردار اقدام به تاسیس کارخانه کند تقریباً ۲۰ سال مالیات نخواهد داد و این یک سیستم تشویقی است اظهارداشت: ۵۷ درصد مردم‌از پرداخت مالیات معاف هستند چون در سال کمتر از ۲۶ میلیون ۷۰۰ هزار تومان درآمد دارند.

کوماسی با بیان اینکه شائبه درآمد بالای مالیاتی استان در مقایسه با استان های دیگر اصلاً صحت ندارد خاطرنشان کرد: در بین ۴۲ اداره کل امور مالیاتی سطح کشور، از نظر تحقق بودجه سال ۹۷ در رتبه آخر هستیم.

وی ادامه داد: ۵۷ درصد پرونده های مودیان آذربایجان غربی هیچ مالیاتی به آنان تعلق نمی‌گیرد، ۲۳ درصد پرونده ها نیز از صفر تا ۵۰۰ هزار تومان مالیات تعلق میگیرد و تنها ۳ درصد پرونده های سطح استان بالای ۵ میلیون تومان مالیات تعلق می‌گیرد.

مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان غربی گفت: ارزش افزوده تعلق گرفته در صنف زرگران چه امروز رسیدگی شود و چه چندین سال بعد، تفاوتی در میزان مالیات تعلق گرفته بر آن ایجاد نمی‌شود./مهر

 

ارسال نظر

تازه ها