کد خبر 56490

سناتورهای جمهوریخواه آمریکایی از رئیس جمهور کشور خود خواستند تا آنکارا را به دلیل خرید اس 400 تحریم کنند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از پایگاه خبری هیل، سناتورها جیمز اینهوفه و جک رید، رئیس و عضو ارشد کمیته سرویس‌های مسلح سنا و سناتورها جیم ریش و باب منندز، رئیس و عضو ارشد کمیته روابط خارجی سنا در بیانیه‌ای گفتند رجب طیب اردوغان، ‌ رئیس‌ جمهوری ترکیه "شراکت خطرناکی را با روسیه به بهای امنیت ترکیه، شکوفایی اقتصادی و همبستگی با ائتلاف ناتو انتخاب کرده است."

این قانونگذاران از ترامپ خواسته‌اند تا تحریم‌های را طبق "قانون مقابله با دشمنان آمریکا از طریق تحریم‌ها" علیه ترکیه اعمال کند. آنها می‌گویند: کنگره مشخص کرده است که باید تبعاتی برای دستیابی اردوغان به سامانه اس-۴۰۰ وجود داشته باشد. همچنین وزارت دفاع باید خاتمه مشارکت ترکیه در برنامه اف-۳۵ را اعلام کند.

آنکار جمعه از تحویل یک اس-۴۰۰ خبر داد. مارک اسپر، سرپرست پنتاگون جمعه به خبرنگاران گفت از تحویل این سامانه مطلع است و با خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه صحبت خواهد کرد. این وزارتخانه برنامه آموزش خلبان‌های ترکیه‌ای را به حالت تعلیق درآورده است و از تمام پرسنل ترکیه‌ای مرتبط با برنامه اف-۳۵ خواسته است تا ۳۱ ژوئیه از ایالات متحده خارج شوند.

این سناتورهای آمریکایی همچنین تاکید کردند: متاسفانه رئیس‌جمهوری ترکیه درخواست‌های ایالات متحده برای حفظ شراکت استراتژیک میان دو کشور را رد کرده است؛ این شراکت ترکیه را قادر می‌سازد تا با اف-۳۵ و سامانه دفاع هوایی پاتریوت از حریم هوایی خود دفاع کند. ترکیه متحد مهمی در ناتو است اما ارتقای پایدار همکاری ما تا زمانی که اردوغان به تعمیق روابط با ولادیمیر پوتین تاکید کند، آن هم به بهای شکوفایی اقتصادی ترکیه و امنیت ائتلاف ناتو، ممکن نخواهد بود.

سناتورها جیمز لنکفورد، جین شهین، تام تیلیس و کریس ون هولن در بیانیه‌ای جداگانه مدعی شدند، اس-۴۰۰ برای هدف گرفتن و انهدام اف-۳۵ طراحی شده است و ایالات متحده اجازه نخواهد داد "فناوری نظامی حساس آمریکا در اف-۳۵ به خطر بیفتد." به گفته آنها، ترکیه نمی‌تواند تجهیزات دفاعی آمریکایی و روسی را در کنار یکدیگر داشته باشد./ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها