کد خبر 56213

یکی از مقامات ارتش سودان خبر به توافق رسیدن گروه آزادی را با ارتش این کشور را داد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نقل از روزنامه الشرق الاوسط، محمد حمدان دقلو"حمیدتی"، معاون رئیس شورای نظامی سودان بعد از دیدار با مشعل بن فهم السلمی، رئیس پارلمان عربی گفت: این شورا به توافق با گروه‌های آزادی و تغییر پایبند است.

السلمی نیز بر حمایت پارلمان عربی از مردم سودان و وحدت و تمامیت ارضی این کشور تأکید کرد و گفت: سودانی‌ها قادر به حل مسائل داخلی خود هستند و پارلمان عربی برای حذف نام سودان از لیست تروریسم آمریکا تلاش خواهد کرد و نامه‌های مکتوبی را در این باره برای دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا و رؤسای مجلس نمایندگان و مجلس سنا نوشته است.

از سوی دیگر روزنامه الشرق الاوسط اعلام کرد که کمیته حقوقی مسؤول تدوین ساختار حقوقی سند قانون اساسی برای توافق میان شورای نظامی و گروه‌های آزادی و تغییر فعالیت خود را تکمیل کرده و احتمالاً نسخه نهایی را به دو طرف تحویل می‌دهد.

در این راستا گروه‌های آزادی و تغییر و رهبران شورای نظامی نشستی را در کاخ ریاست‌جمهوری با حضور عبدالفتاح البرهان، رئیس شورای نظامی برگزار کردند.

به دنبال اولین نشست مشترک میان دو طرف شمس الدین الکباشی، سخنگوی شورای نظامی سودان از تکمیل ساختار سند قانون اساسی خبر داد اما تأکید کرد که به بررسی نهایی نیاز دارد.

وی گفت: هدف از نشست میان رئیس شورای نظامی و گروه‌های آزادی و تغییر مشورت و تفاهم درباره مقدمات مراسمی است که قرار است برای امضای توافق نهایی برگزار شود. توافق نهایی میان دو طرف قرار است امروز امضا شود.

او در پایان اولین نشست کمیته سیاسی شورای نظامی با نمایندگان گروه‌های آزادی و تغییر گفت: دیدار در چارچوب رایزنی‌ها بابت بررسی سند مورد توافق دو طرف برگزار شد و تکمیل شده سند راس ساعت ۱۰ صبح امروز برای امضای نهایی ارائه خواهد شد و در یک مراسم ملی گسترده این اتفاق خواهد افتاد.

ابراهیم الامین، عضو هیئت گروه‌های آزادی و تغییر گفت: توافق میان دو طرف آغازی برای انتقال مردم سودان از دوره ظلم و فساد به مرحله دموکراسی است.

بابکر فیصل، عضو گروه‌های آزادی و تغییر نیز اعلام کرد که طرف‌ها با نامزدی عبدالله حمدوک به عنوان نخست‌وزیر دوره انتقالی توافق کرده‌اند.

از سوی دیگر دادگاه سودان دستور دسترسی مجدد به اینترنت در کشور را داد. اینترنت سودان از مدت‌ها پیش به دستور شورای نظامی بعد از حوادث سوم ژوئن قطع شده بود.

 

ارسال نظر

تازه ها