کد خبر 56203

بیست و چهارمین سالگرد کشتار سربرنیتسا که بزرگترین کشتار اروپا از جنگ جهانی دوم به بعد محسوب می شود با حضور شخصیت های سیاسی در سارایوو برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، هزاران تن از مردم و شخصیت‌هایی از جمله رئیس‌جمهوری ترکیه در مراسم یادبودی در سارایوو به مناسبت بیست و چهارمین سالروز قتل‌عام سربرنیتسا که بدترین کشتار در اروپا از زمان جنگ جهانی دوم بود، شرکت کردند.

به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، این مراسم مقابل ساختمان ریاست جمهوری و با ادای احترام به ۳۳ قربانی قتل‌عام ۱۱ و ۱۲ ژوئیه ۱۹۹۵ که هویتشان به تازگی کشف شده است، آغاز شد و بقایای آنان پنج‌شنبه طی مراسمی رسمی در مکان یادبودی در نزدیکی سربرنیتسا به خاک سپرده می‌شود.

بیش از ۸۰۰۰ مرد و پسر مسلمان بوسنی در داخل و اطراف منطقه تحت حفاظت سازمان ملل توسط نیروهای صرب بوسنی حین جنگ داخلی ژوئیه ۱۹۹۵ کشته شدند. بقایای بیشتر قربانیان در گورهای دسته‌جمعی در نزدیکی سربرنیتسا کشف شد اما بیش از ۱۰۰۰ قربانی همچنان مفقود هستند.

خانم مونیرا سوباسیچ که دو پسر و همسرش را در این قتل‌عام از دست داده است، گفت: تنها وظیفه ما یافتن اجساد، استخوان‌های فرزندانمان و کشاندن مجرمان به پای میز محاکمه است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه همچنین در یک نشست منطقه‌ای در سارایوو شرکت کرد.

گرچه این قتل‌عام از دید دادگاه‌های بین‌المللی نسل‌کشی محسوب می‌شود اما مقام‌های صرب و بوسنی همچنان آن را تکذیب می‌کنند. نخست‌وزیر صربستان هم که در این نشست شرکت داشت، گفت سربرنیتسا "جرم وحشتناکی" بود اما باز هم آن را "نسل‌کشی" خطاب نکرد.

۹ گروه حقوق بشری صرب سه‌شنبه در بیانیه‌ای اعلام کردند "شرم‌آور" است که تاکنون هیچیک از مقام‌های حاکم صرب این حقیقت پذیرفته شده جهانی را درباره آنچه در سربرنیتسا رخ داد و بدترین پاکسازی قومیتی بود، نپذیرفته‌اند.

منبع: ایسنا 

ارسال نظر

تازه ها