کد خبر 56189

پوند استرلینگ به دلیل بحران بریگزیت همچنان روند نزولی دارد به طوری که پایین‌ترین حد خود در برابر دلار در دو سال اخیر و پایین‌ترین حد در شش ماه اخیر در برابر یورو را تجربه کرد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از رویترز، باالا رفتن احتمال بریگزیت بدون توافق با پیشی گرفتن بوریس جانسون در نظرسنجی‌ها از سایر رقبای خود پوند استرلینگ بریتانیا را به سمت پایین حول داد به طوری که به پایین‌ترین حد خود در برابر دلار در دو سال اخیر رسید.

این سطح قیمتی پوند در برابر دلار برای آخرین بار در آوریل 2017 مشاهده شده بود و امروز در بازارهای آسیایی هر پوند برابر 1.25 دلار معامله شد.

gbp

پوند همچنین در برابر یورو نیز تضعیف شد و رکورد شش ماه اخیر خود را جابجا کرد و این برای دهمین هفته متوالی است که پوند در برابر یورو چنین وضعیتی را تجربه می‌کند.

«لی هاردمن» استراتژیست ارزی در لندن گفت: «تمامی فاکتورهای فاندامنتال حکایت از تضعیف پوند دارند و روند رو به پایین پوند همچنان بدون تغییر خواهند ماند».

در آخرین آمار منتشر شده روز سه‌شنبه  توسط «کنسرسیوم خرده‌فروشی» در بریتانیا میزان فروش خرده‌فروشی‌ها در بریتانیا رکورد پایین‌ترین حد خود در یک سال گذشته را جابجا کرد و ترس و نگرانی از حاکم رشدن رکود در این کشور را افزایش داد.

نگرانی‌ها درباره وضعیت اقتصادی بریتانیا در سه ماهه دوم سال که آمارهای آن منتشر خواهد شد باعث شد که «مارک کارنی» رئیس بانک انگلستان هفته گذشته اعلام کند احتمالا در جلسه این بانک در ماه آگوست نرخ بهره را کاهش دهد.

بسیاری از کارشناسان اقتصادی در بریتانیا بر این عقیده هستند که اقتصاد بریتانیا در سه ماهه دوم سال باز هم تضعیف خواهد شد.

قیمت پوند در برابر دلار حدود 0/5 درصد دیگر پایین آمد و در سطح 1.2455 معامله شد و در آستانه شکستن نقطه‌ی حمایت آوریل 2017 یعنی 1.2409 است.

خبرگزاری رویترز در تحلیلی نوشته است که بازارها در بریتانیا خود را برای کاهش نرخ بهره در 12 ماه آتی آماده می‌کنند و بسیاری از کشورها برای مقابله با بی‌ثباتی اقتصادی و همچنین جلوگیری از سرایت تنش بین آمریکا و چین نرخ بهره خود را پایین آورده‌اند.

پوند در روزهای اخیر روندی نزولی را طی کرده است آن هم در حالی که بر عکس دلار به دلیل پایین آمدن انتظارات کاهش نرخ بهره در آمریکا روندی صعودی در پیش گرفته است.

 

ارسال نظر

تازه ها