کد خبر 56082

پمپئو از تصمیم جدید آمریکا درباره حقوق بشر خبر داد و گفت: تصمیم داریم تا نقش حقوق بشر در مجامع عمومی را دوباره بررسی کنیم.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به نوشته روزنامه گاردین، مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا دوشنبه در واشنگتن با اعلام تشکیل "کمیسیون حقوق انحصاری" به خبرنگاران گفت: همزمان با افزایش ادعاهای حقوق بشری، برخی ادعاها در تضاد با دیگر موارد است و سوالات و نگرانی‌هایی را ایجاد می‌کند که کدام یک محق هستند.  

او افزود: دولت‌ ملت‌ها و نهادهای بین‌المللی همچنان درباره مسوولیت‌هایشان درباره حقوق بشر مشوش هستند. بنابراین ما باید هوشیار باشیم که گفتمان حقوق بشر فاسد نشده، به گروگان گرفته نشده یا برای اهداف شوم یا مشکوک مورد استفاده قرار نگیرد.

پامپئو تاکید کرد، این کمیسیون شامل کارشناسان حقوق بشری "با سوابق و عقاید متفاوت" خواهد بود اما تصمیم برای منصوب کردن مری آن گلندون، استاد حقوق هاروارد به ریاست آن نگرانی‌هایی را در میان فعالان ایجاد کرد.

گلندون، سفیر سابق واتیکان در دوره جورج بوش یک محافظه‌کار اجتماعی سرشناس است که در کنفرانس زنان سازمان ملل که ۱۹۹۵ در پکن برگزار شد، تلاش‌ها علیه سقط جنین را در رهبری می‌کرد. تشکیل این هیات همچنین نگرانی‌هایی را در میان فعالان همجنسگرا به وجود آورده است.      

سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید، دولت کنونی "از زمان تحلیف دونالد ترامپ به طور فعال در انکار و لغو حفاظت‌های حقوق بشری دیرینه" حرکت کرده است. عفو بین‌الملل تاکید کرد: اگر این دولت حقیقتا خواستار حمایت از حقوق مردم است، از این چارچوب جهانی که اکنون موجود است، استفاده می‌کند. در عوض، آمریکا می‌خواهد حقوق افراد و همچنین مسوولیت‌های دولت را تضعیف کند./ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها