کد خبر 56072

وزارت دفاع آمریکا روز دوشنبه خبر داد که وزارت امور خارجه این کشور فروش احتمالی تانک‌های آبرامز M12AT‌ و موشک‌های استینگر و تجهیزات مربوطه به ارزش 2.2 میلیارد دلار به تایوان را تایید کرده است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، وزارت دفاع آمریکا روز دوشنبه خبر داد که وزارت امور خارجه این کشور فروش احتمالی تانک‌های آبرامز M12AT‌ و موشک‌های استینگر و تجهیزات مربوطه به ارزش 2.2 میلیارد دلار به تایوان را تایید کرده است.

وزارت خارجه چین ماه پیش به شدت از احتمال اقدام آمریکا برای فروش تسلیحات به تایوان ابراز نگرانی کرده بود.

آژانس همکاری‌ امنیتی دفاعی آمریکا مدعی شده است که فروش احتمالی تسلیحات آمریکایی به تایوان تعادل پایه نیروی نظامی در منطقه را تغییر نخواهد داد.

با این‌که آمریکا روابط رسمی با تایوان ندارد اما اصلی‌ترین تأمین‌کننده تسلیحات این کشور بوده و قرار است که آمریکا 108 تانک آبرامز و 250 موشک استینگر به تایوان بفروشد.

چین کل آب‌های راهبردی دریای جنوب چین را تحت حاکمیت خود می‌داند اما ناوهای آمریکایی بارها به بهانه آزادی ناوبری در آب‌های بین‌المللی وارد این محدوده شده‌اند. تایوان این تحرکات آمریکا را به‌عنوان اقدامی در راستای حمایت از این کشور در برابر چین می‌داند.

چین، تایوان را یکی از استان‌های جداشده خود می‌داند که ترجیح می‌دهد بدون درگیری به این کشور بازگردد. اما پکن تهدید کرده ممکن است گزینه «زور» را نیز در این راستا در نظر بگیرد.

منبع: فارس 

ارسال نظر

تازه ها