کد خبر 56004

سفیر چین در لندن در واکنش به گفته های وزیر خارجه انگلیس به موضوعات بین المللی ، اورا متهم به جنگ طلبلانه بودن و تفکر جنگ سرد کرد.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، لیو شیائومینگ، سفیر چین در انگلیس در اظهاراتی از جرمی هانت وزیر خارجه انگلیس و کاندیدای رهبری حزب محافظه‌کار این کشور به دلیل در پیش گرفتن موضع "ابهام راهبردی" در قبال امکان مجازات چین با تحریم از بابت اتفاقات هنگ کنگ انتقاد کرد.

چند روز پیش جرمی هانت وزیر امور خارجه انگلیس در پی تداوم اعتراضات دموکراسی‌خواهان در هنگ کنگ بر حمایت کشورش از "هنگ کنگ و آزادی‌هایش" تاکید کرد.

لیو شیائومینگ در ادامه اظهار کرد: چین علاقه‌ای به جنگ دیپلماتیک با انگلیس بر سر هنگ کنگ ندارد.

او به شبکه BBC تصریح کرد: ما به شدت مخالف مداخله بریتانیا در امور داخلی هنگ کنگ هستیم.

لیو در ادامه افزود: ما هنوز به دوران طلایی روابط بین دو کشور متعهد هستیم اما من نمی‌توانم توصیفات برخی سیاستمداران از روابط ما و حتی استفاده از به اصطلاح ابهام راهبردی را بپذیرم. این واژگان جایی در ادبیات میان چین و انگلیس ندارد بلکه ناشی از یک ذهنیت جنگ سردی است.

اخیراً جرمی هانت در مصاحبه‌ای در پاسخ به سوالی درباره تبعات دیپلماتیک مناقشه با چین بر سر هنگ کنگ از لفظ ابهام راهبردی استفاده کرد و گفت: هیچ وزیر خارجه‌ای هرگز دقیقاً نخواهد گفت که در وضعیتی مثل این چه اتفاقی می‌افتد. شما در اینجا نیاز به چیزی که بیل کلینتون آن را ابهام راهبردی خواند دارید./ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها