کد خبر 55996

قیمت جهانی طلا به دلیل چشم‌انداز ضعیف رشد اقتصاد جهانی و انتظار کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو آمریکا رشد کرد و نقطه‌ی 1400 دلار ار پشت سر گذاشت و به 1405 دلار در هر اونس رسید.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از رویترز، قیمت جهانی طلا بعد از نزول اولیه افزایش قیمت پیدا کرد و با افزایش 0/5 درصدی  اکنون هر اونس حدود 1405 دلار معامله می‌شود.

قیمت آتی طلا نیز 0/6 درصد افزایش یافت و هر اونس به 1408 دلار رسیده است.

دلار که چند هفته روندی صعودی داشت کاهش یافت و بازارهای سهام نیز در وضعیت قرمز قرار گرفته‌اند. طلا در نتیجه کاهش ارزش دلار تقویت شد.

این فلز زرد جهانی روز جمعه بعد از انتشار داده‌ها در مورد آمار اشتغال در آمریکا حدود 1 درصد افت ارزش پیدا کرد.

حتی با وجود آمار خوب اشتغال بازارها انتظار کاهش نرخ بهره را می‌کشند اما شدت آن کاهش یافته است. سرمایه‌گذاران تا چند وقت پیش انتظار کاهش نیم درصدی نرخ بهره را داشتند اما اکنون انتظارات در سطح 0/25 درصد قرار گرفته است.

چهارشنبه این هفته «جروم پاول» رئیس فدرال رزرو قرار است خلاصه گزارش شش ماهه خود را ارائه دهد و احتمالا سرنخ‌هایی از نرخ بهره در آینده را ارائه خواهد کرد.

«هوی لی » اقتصاددان بانک OCBC معتقد است که همچنان در چرخه کاهش نرخ بهره در آینده قرار داریم اما نه به اندازه چند وقت پیش که انتظار کاهش شدیدی در نرخ بهره وجود داشت.

وی همچنین بر این عقیده است نقطه 1400 دلار برای طلا یک نقطه مقاومت قدرتمند محسوب می‌شود. از طرف دیگر رشد جهانی همچنان ضعیف است و تنش‌های ژئوپلیتیک بین آمریکا و ایران وجود دارد. تقریبا همه فاکتورها خبر از قیمت بالای طلا در آینده می‌دهند.

 

ارسال نظر

تازه ها