کد خبر 55969

بازارهای سهام آسیایی به دلیل پایین آمدن احتمال کاهش نرخ بهره، کاهش ارزش لیر ترکیه و نیز ارزیابی بدبینانه «مورگان استنلی» از بازارهای سهام در آینده روند نزولی را طی کردند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از رویترز، بازارهای سهام آسیا امروز دوشنبه به دلیل آمارهای قدرتمند نیروی کار آمریکا و پایین آمدن احتمال کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو آمریکا نزولی شدند.

همچنین کاهش لیر ترکیه که پایین‌ترین حد خود در دو هفته اخیر را تجربه کرد و نیز تردیدها در مورد استقلال بانک مرکزی ترکیه در کاهش بازارهای آسیایی سهام تأثیرگذار بود.

همچنین حساسیت بازارهای سهام به دلیل تصمیم شرکت بزرگ «مورگان استنلی» برای کاهش میزان سبد سهام خود در سطح جهانی افزایش یافت. دلیل اصلی تصمیم مورگان استنلی تردیدها درباره تأثیر کاهش نرخ بهره برای بازیابی اقتصاد جهانی است.

به دنبال نزول هفته گذشته بازارهای سهام در وال استریت بازارهای سهام آسیا امروز دوشنبه را با روندی نزولی سپری کردند.

شاخص MSCI آسیا – پاسیفیک به جز ژاپن امروز دوشنبه حدود 1 درصد از ارزش خود را از دست داد. همچنین شاخص سهام نیکی ژاپن نیز 0/9 درصد کاهش یافت و بازارهای سهام در چین از جمله شاخص CSI300 حدود 1.7 درصد افت کرد و به دنبال آن شاخص HSI هنگ کنگ نیز 1.5 درصد کاهش یافت.

از طرف دیگر شاخص «کوسپی» کره جنوبی نزدیک به 2 درصد و شاخص بازارهای سهام در استرالیا حدود 1 درصد کاهش یافتند.  

از جمله فاکتورهای تأثیرگذار دیگر در نزولی شدن بازارهای سهام آسیا ارزیابی «مورگان استنلی» از بازارهای سهام جهانی است که میزان خوشبینی خود را نسبت به این بازارها در بازه سه ماهه آینده کاهش داد. از طرف دیگر خود این بانک بزرگ بین‌المللی مستقر در لندن سبد سهام خود را نیز در نتیجه ارزیابی خود کاهش داد و به پایین‌ترین حد در 5 سال گذشته رساند.

«آندرو شیت» استراتژیست شرکت «مورگان استنلی» گفت «ما سطح مشارکت خود را در بازارهای سهام جهانی کاهش می‌دهیم. ارزش‌گذاری‌های بسیار گران و همچنین فشارها در جهت کاهش سود از جمله دلایلی هستند که در این تصمیم مؤثر بوده‌اند. اما «شیت» گفته است که این بانک بزرگ بین‌المللی میزان سبد سرمایه‌گذاری خود را در بازارهای نوظهور و نیز در اوراق قرضه ژاپن افزایش خواهد داد».

بازارهای سهام جهانی به دلیل انتظارات کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو و همچنین سایر بانک‌های مرکزی جهان در روزهای اخیر نسبتا تقویت شدند. دلیل کاهش نرخ بهره تقویت اقتصاد جهانی است که اکنون در خطر رکود قرار دارد.

انتظارات کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو آمریکا بعد از انتشار داده‌های مربوط به اشتغال کمی کاهش یافت. در گزارش وزارت کار آمریکا از میزان اشتغال، حدود 224 هزار نفر در ماه ژوئن وارد بازارهای کار شدند که حدود 64 هزار نفر بیشتر از پیش‌بینی کارشناسان بوده است.

با وجود این آمارهای اشتغال اما سرمایه‌گذاران همچنان انتظار دارند که «جروم پاول» رئیس فدرال رزرو همچنان نسبت به کاهش نرخ بهره پایبند باشد.

در هفته جاری رئیس فدرال رزرو سخنرانی خواهد داشت و گزارشی از سیاست‌گذاری پولی شش ماهه خود را ارائه خواهد کرد و سرمایه‌گذاران احتمال می‌دهند که سرنخ‌هایی در مورد وضعیت نرخ بهره در آینده ارائه دهد.

 

ارسال نظر

تازه ها