کد خبر 55848

بازدهی اوراق خزانه بلندمدت و 10 ساله آمریکا که به زیر 2 درصد رفته بود اکنون روندی صعودی در پیش گرفت و به بالای 2 درصد رسید.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، بازدهی اوراق خزانه 10 ساله آمریکا روز جمعه 5 جولای از 2 درصد عبور کرد و به 2.04 درصد رسید.

میزان بازدهی اوراق خزانه آمریکا یکی از شاخصه‌هایی است که می‌‎توان از خلال آن وضعیت رکودی جامعه را مورد بررسی قرار داد.

نرخ بازدهی اوراق خزانه آمریکا از ابتدای امسال روند نزولی شدیدی در پیش گرفته است، به طوری که از 2.75 درصد در ماه مارس به 1.95 تا همین چند روز پیش رسید.

Capture12

کارشناسان اقتصادی معتقدند در صورتی که نرخ بازدهی اوراق خزانه بلندمدت روندی نزولی در پیش برگیرد و نرخ بازدهی اوراق خزانه زیر دو سال و کوتاه مدت روندی صعودی بگیرد نشان‌دهنده وضعیت رکودی در اقتصاد کشور است و در صورتی که نرخ بازدهی اوراق خزانه کوتاه مدت از بلندمدت پیشی بگیرد می‌تواند نشانه‌ای از بحران باشد.

امسال در مقطعی نرخ بازدهی اوراق کوتاه مدت از بلندمدت پیشی گرفت اما دوباره به روند قبلی بازگشت و همین امر به منزله هشداری برای سیاست‌گذاران بود که روند کاهش نرخ بهره را در پیش بگیرند.

نرخ بهره و سیاست‌های تسهیلی سیاستی است که سیاست‌گذاران مالی کشورهای توسعه یافته برای مقابله با نوسانات اقتصادی به کار می‌برند.

 

ارسال نظر

تازه ها