کد خبر 55727

رئیس جمهور تونس که به دلیل مشکلات جسمانی که برای او پیش آمده است، حکمی صادر کرد و در این حکم از مردم برای انتخابات زودهنگام پارلمانی این کشور دعوت کرد تا شرکت کنند.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، به نقل از سایت شبکه خبری الجزیره، باجی قاید سبسی، رئیس جمهوری تونس در یک ویدئو کنفرانس همزمان با امضای فراخوان، خطاب به مردم تونس گفت: امروز تعهداتی درباره انتخابات وجود دارد، ما به تلاش‌هایمان برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی و به طور کلی تحقق دموکراسی ادامه می‌دهیم، ما باید دستورات را صادر کنیم تا رای‌دهندگان به مسؤولیت خود عمل کنند.

این اقدام نشان داد به درخواست برخی طرف‌ها برای به تاخیر انداختن انتخابات پاسخ داده نشد و این درخواست‌ها با مخالفت گسترده گروه‌های سیاسی مختلف و در راس آنها احزابی که در دولت حضور دارند و برخی احزاب مخالف مواجه شد.

مشکل جسمانی که اواخر ماه گذشته برای سبسی به وجود آمد، موجب نگرانی تونسی‌ها نسبت به بروز مشکلاتی برای برگزاری انتخابات در زمان مقرر و کل روند انتقالی شد.

هیئت عالی و مستقل انتخابات تونس اعلام کرد، بیش از هفت میلیون رای‌دهنده اسامی خود را برای شرکت در انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری آتی ثبت کردند.

نبیل بفون، رئیس این هیئت در کنفرانسی مطبوعاتی اظهار کرد: ما توانستیم در چالشی ۱.۵ میلیون رای‌دهنده جدید را ثبت نام کنیم اما چالش مهم‌تر برای ما نظارت بر کمپین‌های انتخاباتی است.

انتخابات پارلمان تونس در تاریخ ششم اکتبر آتی و پس از آن انتخابات ریاست جمهوری در تاریخ ۱۷ نوامبر برگزار خواهد شد.

هیئت انتخابات ماه رمضان گذشته کمپین تبلیغاتی را با هدف تشویق جوانان برای شرکت در انتخابات به راه انداخت، تعداد اسامی که آن زمان ثبت نام کردند، ۵.۷ میلیون رای دهنده از مجموع ۸.۹ میلیون واجد شرایط رای‌دهی بود.

نزدیک به ۱.۵ میلیون رای‌دهنده جدید نیز در طول این مدت ثبت نام کردند که گروه سنی ۱۸ تا ۳۵ سال بیشترین تعداد آنها را تشکیل می‌دهد./ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها