کد خبر 53950

شی جینپینگ تصمیم دارد تا در توکیو ژاپن در حاشیه اجلاس جی 20 با ترامپ درباره تنش های تجاری گفتگو کند.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، بازارهای تجاری آمریکا به خبر مذاکرات آمریکا و چین واکنشی مثبت دادند، به طوری که شاخص "داو جونز اینداستریال" که یک شاخص اقتصادی بازار آزاد در این کشور است، با افزایش ۳۵۳ واحدی، رشد ۱.۴ درصدی را شاهد بود.

آمریکا مدعی است که کشور چین با ربودن تکنولوژی و وادار ساختن شرکت‌های خارجی برای افشا کردن اسرار تجاری خود، به ضرر آمریکا عمل می‌کند. سرمایه‌گذاران آمریکا در پی مناقشات ماه اخیر دو کشور، دچار نگرانی شده بودند. دولت آمریکا می‌گوید چین با اعمال متجاوزانه خود قصد دارد سلطه آمریکا بر تکنولوژی را برباید.

پیش‌تر دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، دستور داد تا ۲۵ درصد تعرفه واردات بر روی ۲۵۰ میلیارد دلار واردات کالا از چین اعمال شود و حال قصد دارد تعرفه وارداتی را به ۳۰۰ میلیارد دلار واردات چینی که شامل هر محموله ارسالی به آمریکا می‌شود، اعمال کند. تا پیش از این، تعرفه واردات شامل این مقدار نشده بود.

ترامپ در پیامی توئیتری اعلام کرد که همزمان با اجلاس هفته بعد سران گروه ۲۰ در ژاپن، مذاکرات همه جانبه‌ای با طرف چین خواهد داشت و تیم‌های مذاکره کننده دو کشور، قبل از دیدار ترامپ با شی جینپینگ، رئیس‌جمهور چین، گفتگوها را آغاز خواهند کرد.

کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد که رهبران دو کشور درخصوص ایجاد روابط اقتصادی متقابل و منصفانه برای کارگران، مزرعه‌داران و شرکت‌های آمریکایی با هم به بحث پرداخته‌اند. کاخ سفید همچنین افزود این گفتگوها برای رسیدن به مبادلات و اصلاحات اقتصادی معتبر و قابل اجرا انجام گرفته‌ است.

ترامپ در یک کمپین انتخاباتی در فلوریدا اظهار داشت: "مردم از فردا معاملات‌شان را آغاز می‌کنند و تیم‌ها نیز شروع به مذاکره خواهند کرد". دولت ترامپ درخصوص جزئیات مذاکرات تیم‌ها، اطلاعاتی منتشر نکرده‌ است.

لری کادلو، یکی از مشاوران اقتصادی ترامپ، بیان داشت که گمانه‌زنی خاصی از مذاکرات پیش روی دو کشور ندارد و معلوم نیست در حاشیه نشست سران گروه ۲۰، چه بگذرد. وی که به عنوان اداره کننده شورای ملی اقتصادی در آمریکا فعالیت می‌کند، معتقد است که انجام مذاکره بهتر از عدم گفتگو است.

او در ادامه اظهار داشت که دولت آمریکا، چین را وادار به ایجاد تغییرات اساسی در سیاست‌های مالی‌اش خواهد کرد و افزود: "ما در تمام زمینه‌ها خواستار تغییراتی اساسی هستیم- از جمله انتقال تکنولوژی و بی‌توجهی به مالکیت معنوی آمریکا، و البته موانع تجاری بین دو کشور- و باید به توافقی قابل اجرا برسیم."/ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها