کد خبر 53588

محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در سخنانی در مصاحبه با نشریه الشرق الأوسط بدون هیچگونه سند و مدرکی ایران را متهم کرد که که در منطقه دست به اقدامات تروریستی می زند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، «محمد بن سلمان آل سعود» ولی‌عهد و وزیر دفاع سعودی، در مصاحبه‌ای با روزنامه الشرق الاوسط که امروز یکشنبه منتشر شد، اعلام کرد که کشورش به دنبال جنگ در منطقه نیست اما «ایران است که وضعیت را در منطقه تشدید می‌کند» و دست به اقدامات تروریستی می‌زند. 

بن سلمان بدون ارائه شاهدی برای مدعای خود، ایران را متهم به حمله به دو نفتکش در دریای عمان کرد و گفت،‌ حمله به نفتکش‌ها در خلیج (فارس) و هدف گرفتن تأسیسات نفتی و فرودگاه أبها در عربستان سعودی، بر خواست ریاض از جامعه بین‌الملل تأکید می‌کند تا موضعی قاطع علیه ایران اتخاذ شود. 

ولی‌عهد سعودی که این روزها شاهد حضور ارتش یمن در مناطق جنوبی عربستان سعودی است، مدعی شد که ریاض از تلاش‌ها برای حل سیاسی بحران یمن حمایت کرده اما «حوثی‌ها هستند که برنامه‌های ایران را بر منافع یمن ترجیح داده» و حل سیاسی را قبول نکرده‌اند. این سخن ولی‌عهد سعودی یک روز بعد از آن اعلام شد که محمد علی الحوثی عضو شورای سیاسی انصارالله یمن اعلام کرد، صنعاء آماده مذاکره برای صلح عادلانه است. 

ولی‌عهد سعودی مدعی شد، جنگ کشورش علیه یمن فقط برای «آزادی یمن از شبه‌نظامیان ایران نیست» بلکه برای «تحقق رفاه و ثبات و شکوفایی برای همه مردم یمن» است. این سخن وزیر دفاع سعودی در حالی است که تابستان گذشته روزنامه واشنگتن‌پست (سوم آگوست ۲۰۱۸-۱۲ مرداد ۹۷) فاش کرد که تعداد قربانیان جنگ یمن از پنجاه هزار نفر فراتر رفته است.

این مقام سعودی، «روابط سعودی آمریکایی»‌ را «عامل اساسی در تحقق امنیت در منطقه و ثبات آن» دانست و گفت که این روابط متأثر از «تبلیغات رسانه‌ای یا مواضع این و آن» نمی‌شود. 

بن سلمان به پرونده قتل جمال خاشقچی هم پرداخت و خواستار «توقف بهره‌برداری سیاسی» از آن شد هر چند که آن را «جنایتی خیلی دردناک» توصیف کرد و مدعی شد کشورش برای اجرای عدالت و بازخواست کامل [مرتکبان آن] تلاش می‌کند.

در بخش اقتصادی مصاحبه، ولی‌عهد سعودی از تعهدش و ادامه تلاشش برای «طرح اولیه سهام شرکت آرامکو طبق شرایط و زمان مناسب» خبر داد و گفت «مشخص کردن مکان طرح آن هنوز زود است». او مدعی شد که «طرح ۲۰۳۰ از مرحله برنامه‌ریزی و طراحی، در همه حوزه‌ها، وارد مرحله اجرا شده است». بن سلمان خود را رهبر مردم کشورش برای تغییر توصیف کرد و گفت به این امر افتخار می‌کند. 

بخش‌هایی از مصاحبه

الشرق الاوسط:  منطقه در مدت اخیر، شاهد ناآرامی‌های خطرناکی است که امنیت منطقه و ثبات آن و همه جهان را تهدید می‌کند. موضع پادشاهی عربستان سعودی در قبال این تحولات چیست و چگونه با این تشدید وضعیت برخورد می‌کند؟

بن‌سلمان:  موضع پادشاهی سعودی آنطور که در بیانیه دولتش آمده روشن است. پادشاهی سعودی، جنگ نمی‌خواهد در منطقه. اما ما در برخورد با هر تهدیدی علیه مردم‌مان، حاکمیت‌مان و منافع حیاتی‌مان، تردید نخواهیم کرد. اولویت ما منافع ملی‌مان است و تحقق خواسته‌های مردم‌مان از طریق [محقق کردن] اهداف «چشم‌انداز 2030 پادشاهی سعودی» در حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی، توسعه، اصلاح اقتصادی و اجتماعی. این، نیازمند محیطی باثبات و مشوّق در داخل پادشاهی سعودی و در منطقه است. لذا نقش پادشاهی سعودی چه در منطقه خلیج [فارس] یا شمال آفریقا یا در منطقه شاخ آفریقا و دیگر مناطق، نقش حامی ثبات و صلح است همان شیوه پادشاهی سعودی از زمان تأسیسش که همیشه بر مسیر ترک تفرقه، فرقه‌گرایی، افراطی‌گری و حفظ وحدت و ثبات منطقه و صلح بین‌المللی حرکت کرده است. 

پادشاهی سعودی نقشی مهم در جامعه بین‌الملل دارد که در تلاش برای تأمین امنیت انتقال نفت از طریق گذرگاه‌های حیاتی پیرامونش نمود یافته است. دنیا دید که ما با نفتکش ایرانی در دریای سرخ چطور طبق آنچه اخلاق، اصول، منشورها و عرف بین‌الملل از ما می‌خواهد، رفتار کردیم. در مقابل، رژیم ایران و نُوابش را می‌بینیم اقدام به کارهای خرابکارانه علیه چهار نفتکش در نزدیکی بندر فجیره [امارات] کردند که دوتای آن نفتکش‌ها، سعودی بود. این امر شیوه این رژیم در منطقه و جهان را نشان می‌دهد. ادله در این خصوص طی سال‌های گذشته زیاد و گسترده و مکرر است. 

فراموش نمی‌کنیم که این رژیم از سال 1979 اعلام کرد که اولویت و هدف اصلی‌اش، صدور انقلاب است... این مُحرک، رفتارهای رژیم ایران را تفسیر می‌کند. صدور انقلاب و اصل ولایت فقیه نیازمند بی‌ثبات‌سازی منطقه و کشورها[ی آن] و ایجاد اختلاف دینی و نشر افراطی‌گری... است.

بر خلاف این [رفتارهای ایران]، دست پادشاهی سعودی همیشه برای صلح با ایران گشوده بوده تا منطقه و مردم آن از شر جنگ و ویرانی در امان بمانند. حتی پادشاهی سعودی توافق هسته‌ای با ایران را تأیید کرد زیرا پادشاهی سعودی در طول تاریخ، از هیچ تلاشی برای حل هر بحرانی از طرق دیپلماتیک و مسالمت‌آمیز دریغ نکرده است. امیدوار بودیم که رژیم ایران از این ابتکار [برجام] برای تغییر رفتارش در قبال کشورهای منطقه استفاده کند و گام اول به سوی بازگشت ایران به جامعه بین‌المللی به عنوان یک کشور عادی باشد. اما متأسفانه، آنچه رخ داد این بود که ایران عواید اقتصادی توافق را برای حمایت از اقدامات خصمانه‌اش در منطقه به کار گرفت و به نقض قوانین بین‌المللی ادامه داد و بهتر بود که رژیم ایران این درآمد اقتصادی از توافق را برای بهبود معیشت شهروند ایرانی و توسعه زیرساخت‌ها و توسعه اقتصادی استفاده می‌کرد به جای آنکه آن را برای آشوب و ویرانی منطقه استفاده کند. 

تهور ایران به سطوحی بی‌سابقه رسید. بعد از توافق هسته‌ای بودجه سپاه افزایش یافت و میزان حمایتش از شبه‌نظامیان فرقه‌گرا در منطقه بلکه در کل دنیا زیاد شد. همه دیدند اقدامات تروریستی و خصمانه ایران را که در اروپا ناکام ماند. لذا، پادشاهی سعودی، بازگشت تحریم آمریکا علیه ایران را حمایت کرد... اتفاقاتی که اخیراً در منطقه دیدیم، از جمله حمله شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران، به ایستگاه‌های پمپاژ نفت وابسته به شرکت آرامکو، بر اهمیت درخواست‌های ما از جامعه بین‌الملل درباره اتخاذ موضعی قاطع مقابل رژیمی توسعه‌طلب تأکید می‌کند که حامی تروریسم و نشر دهنده قتل و ویرانی در طول دهه‌های گذشته است، نه فقط در منطقه بلکه در کل دنیا. 

گزینه [ما] مقابل ایران، روشن است. آیا می‌خواهد کشوری عادی با نقشی سازنده در جامعه بین‌الملل باشد یا کشوری سرکش [و قانون‌شکن]؟ ما امیدواریم که رژیم ایران کشوری عادی باشد و دست از رویکرد خصمانه خود بردارد. 

الشرق الاوسط:  به موضع آمریکا در مقابل ایران اشاره کردید که مطابق با موضع پادشاهی سعودی است در اغلب مسائل راهبردی. اما اخیرا در داخل آمریکا در خصوص شماری از مسائل، انتقادهایی از پادشاهی سعودی شده بویژه در خصوص پرونده جمال خاشقچی. آیا این انتقادها بر همکاری راهبردی دو کشور تأثیر گذاشته است؟

ادامه دارد ... 

منبع: فارس 

ارسال نظر

تازه ها