کد خبر 53556

شهروندان هنگ کنگ به دلیل انتشار خبری مبنی بر لغو لایحه اعزام افزراد مظنون به چین به خیابان ها آمدند و دست به شورش زدند و خواستار تغییر رهبر خود شدند.

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، به نقل از خبرگزاری رویترز، کری لام، مدیر اجرایی هنگ‌کنگ شنبه به طور نامحدود لایحه‌ای را که افراد مظنون را برای محاکمه عازم چین می‌کرد، به تعویق انداخت و مراتب ناراحتی عمیق خود را ابراز کرد. او پس از اعتراضات خشونت‌بار مجبور به لغو این لایحه شد. همین مساله توانایی کری لام برای ادامه هدایت این دولت‌شهر را زیر سوال برد.

سازمان‌دهندگان اعتراضات امروز امید دارند بیش از یک میلیون تن در خیابان‌ها حضور یابند؛ درست همانند اعتراضات یکشنبه گذشته که پلیس تعداد معترضان را ۲۴۰ هزار تن برآورد کرد.

در درگیری‌های خشونت‌بار روز چهارشنبه، پلیس گلوله پلاستیکی و گاز اشک‌آور شلیک کرد. برخی از سرمایه‌داران بزرگ هنگ‌کنگ انتقال دارایی‌های شخصی خودشان را از ترس قانون پیشنهادی آغاز کرده‌اند و منتقدان نگرانند که وضعیت بین‌المللی این شهر از بین برود.

برخی از معترضان به لایحه استرداد تاکید دارند که تعلیق آن کافی نیست و کری لام باید برود. کلودیا مو، قانونگذار حامی دموکراسی تاکید کردند: اگر آنها از لغو کلی این لایحه جنجالی امتناع کنند، این بدین معناست که ما نمی‌توانیم عقب بکشیم. او می‌ماند، ما می‌مانیم./ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها