کد خبر 53408

هیأت دولت بلژیک مجوزهای صادرات سلاح‌های ساخت این کشور به عربستان سعودی را لغو کرد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد،  دولت بلژیک اعلام کرد که مجوز صادرات تسلیحات نظامی به عربستان سعودی را که رهبری ائتلاف حمله به یمن را برعهده دارد، لغو می‌کند.

به گزارش شبکه الجزیره، شواری وزیران بلژیک جمعه (۲۴ خرداد) اعلام کرد که این کشور با لغو مجوزهای فروش سلاح به ریاض موافقت کرده است و از این به بعد تسلیحات ساخت بلژیک به عربستان سعودی فروخته نخواهد شد.

اعتراض‌ها به فروش سلاح‌های ساخت بلژیک به عربستان سعودی بعد از آن شدت گرفتند گزارش‌های بین‌المللی و داخلی در بلژیک در باره استفاده ائتلاف سعودی از این سلاح‌ها علیه غیرنظامیان در یمن منتشر شد. این اعتراض‌ها بیشتر از سوی گروه‌های حقوق‌بشری و ضد جنگ آغاز شد و به دولت بلژیک رسید.


اعتراضات فعالان ضد جنگ یمن در بلژیک

 

روزنامه لوسوار بلژیک ماه گذشته میلادی (مه) در گزارشی نوشت که ائتلاف عربستان در جنگ علیه یمن از سلاح‌ها و فناوری‌های بلژیک استفاده کرده است.

پیشتر دادگاه عالی بلژیک در سال ۲۰۱۸ اجازه فروش تسلیحات به عربستان سعودی را به تعلیق درآورده بود. «دیدی رندرز»، وزیر امور خارجه بلژیک که ریاست وزارت دفاع این کشور را نیز بر عهده دارد، ماه گذشته خواهان منع فروش این تسلیحات به سعودی‌ها شده بود.

طی یک دو سال گذشته هدف قرار دادن غیرنظامیان یمن از سوی ائتلاف سعودی و اماراتی در این کشور منجر به شکل‌گیری جریانی در اروپا شده است که خواهان پایان دادن به حمایت‌های تسلیحاتی کشورهای اروپایی از ائتلاف مذکور است.

طی ماه گذشته چند کشتی سعودی که برای خرید سلاح به فرانسه و اسپانیا رفته بودند، با مخالفت افکار عمومی و گروه‌های فعال ضد جنگ یمن موفق به بارگیری سلاح در بنادر اروپایی نشده‌اند.

ائتلاف سعودی اماراتی بیش از چهار سال است که به بهانه حمایت از دولن مستعفی یمن اعلان جنگ کرده و نتیجه‌ای این جنگ جز کشتار یمنی‌ها  به ویژه غیرنظامیان نداشته است.

بر اثر این جنگ که همچنان ادامه دارد، د‌ه‌ها هزار نفر که عمده آن‌ها غیر نظامی هستند، کشته و زخمی شده‌اند. روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست سوم آگوست (۱۲ مرداد ۹۷) نوشت که تلفات جنگ در یمن بیشتر از آن چیزی است که در آمارهای رسمی اعلام می‌شود. این روزنامه شمار کشته‌ها را نزدیک به ۵۰ هزار نفر اعلام کرد.

 

منبع: فارس

 

 

 

ارسال نظر

تازه ها