کد خبر 53164

بازارهای سهام آسیا امروز را تحت تأثیر رویکرد سخت گیرانه آمریکا نسبت به چین و همچنین انتظار برای اعلام نرخ تورم در آمریکا با احتیاط آغاز کردند و این در حالی است که هنگ کنگ امروز به دلیل اعتراض به لایحه استرداد به شدت ملتهب شد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد به نقل از رویترز، امروز چهارشنبه بازارهای سهام آسیا به دلیل رویکرد سختگیرانه آمریکا نسبت به چین عقب نشینی کردند و این در حالی است که امروز قرار است نرخ تورم ماهانه در آمریکا اعلام شود که می تواند چشم انداز فدرال رزرو در مورد کاهش، افزایش یا ثابت نگه داشتن نرخ بهره را مشخص کند.

داده های منشتر شده در مورد نرخ تورم چین نشان می‌دهد که این نرخ به 2.7 درصد رسیده که بالاترین حد خود در 15 ماه اخیر محسوب می‌شود.

مهمترین دلیل افزایش نرخ تورم در چین بالا رفتن قیمت گوشت و مواد غذایی می‌باشد. نرخ تورم چین در صورتی که مواد غذایی به حساب آورده نشود تنها 1.6 درصد است.

بازارهای سهام در آسیا امروز را آرام و متوسط آغاز کردند به طوری که شاخص MSCI به غیر از ژاپن بعد از دو روز صعودی بودن تنها 0/5 درصد رشد داشت.

شاخص نیکی ژاپن به دلیل اظهارات ترامپ در مورد چین و همچنین انتظار برای اعلام نرخ تورم در آمریکا 0/1 درصد افت کرد و شاخص سهام شانگهای چین افت 0/8 درصدی را تجربه کرد و این در حالی است که این شاخص روز قبل 3 درصد رشد کرده بود.

امروز هنگ کنگ به دلیل رخداد سیاسی علیه تصویب قانون استرداد ملتهب شد و هزاران نفر از معترضان در اعتراض به تصویب این لایحه به خیابان ها ریختند و برخی از جاده های و شریان های اصلی کشور را مسدود کردند.

شاخص سهام «هانگ سنگ» در هنگ کنگ 1.6 درصد افت کرد اما دلار هنگ کنگ روندی صعودی در پیش گرفت و 0/15 درصد رشد کرد.

نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در واکنش به تصویب این لایحه اعلام کرد تصویب لایحه استرداد توسط دولت هنگ کنگ به روابط آمریکا و این کشور لطمه می‌زند.

ترامپ دیروز ضمن حمله به رئیس جمهور چین در مورد مذاکرات تجاری به فدرال رزرو نیز حمله کرد و گفت فدرال رزرو نرخ بهره را بسیار بالا نگه داشته است.

هیئت رئیسه فدرال رزرو قرار است روز 18 و 19 ژوئن جلسه داشته باشند تا در مورد عواقب جنگ تجاری آمریکا با چین، احتمال کاهش رشد اقتصادی در آمریکا و همچنین کاهش شدید نرخ اجاره در ماه می تصمیم گیری کنند.

دونالد ترامپ همچنین دیروز در مورد بازارهای ارز (فارکس) نیز اظهارنظر کرد و گفت سایر ارزها مثل یورو در برابر دلار تضعیف شدند و آمریکا را در مضیقه قرار داده‌اند.

همین صحبت ترامپ کافی بود که ارزش یورو در برابر دلار افزایش پیدا کند و به هر یورو به 1.1332 دلار برسد که نزدیکی بالاترین حد سه ماهه خود قرار گرفت. در سه ماهه اخیر بالاترین حد یورو در برابر دلار برابر با 1.1347 بوده است.

ارسال نظر

تازه ها