کد خبر 53024

شورای امنیت سازمان ملل متحد دوشنبه به اتفاق آرا به مدت یک سال دیگر تحریم تسلیحاتی لیبی را تمدید کرد.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، شورای امنیت سازمان ملل متحد دوشنبه به اتفاق آرا به مدت یک سال دیگر تحریم تسلیحاتی لیبی را تمدید کرد.

به نوشته خبرگزاری «آناتولی» این ممنوعیت تسلیحاتی که عمدتا از سوی اروپا اجرا می‌شود، تا ژوئن (تیر) سال 2020 با وجود جنگ‌های مداوم بین  نیروهای «خلیفه حفتر» و دولت به رسمیت شناخته شده از سوی سازمان ملل متحد ادامه خواهد یافت.

بر اساس این گزارش، نیروهای خلیفه حفتر تاکنون در تلاش برای تصرف طرابلس، پایتخت لیبی ناموفق بوده‌اند. درگیری دو قدرت شرق (طبرق) و غرب (طرابلس) لیبی از اوایل  ماه آوریل (اردیبهشت) آغاز شده  و خلیفهحفتر چهارم آوریل 2019 (پنجشنبه پانزدهم فروردین 1398) به آنچه «ارتش ملی لیبی» خوانده می‌شود، دستور داد به سوی طرابلس حرکت و آن را تصرف کند

 


 

 

به نوشته خبرگزاری «آناتولی» شورای امنیت سازمان ملل در سال 2016  عملیات تحت نام «سوفیا» به منظور مبارزه با قاچاق مهاجران و بازرسی کشتی‌های مشکوک به حمل سلاح را از سوی اروپا به اجرا درآورد.

 

 

در قطعنامه روز دوشنبه از «آنتونیو گوترش»، دبیرکل سازمان ملل خواسته شده تا ظرف 11 ماه نحوه اجرای این تحریم را به شورای امنیت گزارش دهد.

 این در حالی است که هیأت سازمان ملل در لیبی روز شنبه‌ برقراری آتش‌بس انسانی در طرابلس را خواستار شد. «غسان سلامه» فرستاده سازمان ملل در لیبی پس از بازدید از مدارس محل اسکان پناهجویان در طرابلس، خواستار برقراری فوری آتش‌بس انسانی شد.

درگیری‌ بین نیروهای شرق لیبی تحت امر خلیفه حفتر با نیروهای دولت وفاق ملی به ریاست «فائز السراج» در حومه طرابلس وارد سومین ماه شده و با وجود حمایت‌های «امارات»، «مصر» و «عربستان» از نیروهای حفتر، آن‌ها هنوز نتوانسته‌اند به داخل شهر نفوذ کنند./ فارس

 

ارسال نظر

تازه ها