کد خبر 52761

رئیس جمهوری ونزوئلا اعلام کرد: دستور بازگشایی مرز کشور با کلمبیا از طریق ایالت تاچیرا از امروز شنبه را صادر کردم.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا با انتشار پیامی در شبکه‌های اجتماعی اعلام کرد: دستور بازگشایی مرز کشور با کلمبیا از طریق ایالت تاچیرا از امروز شنبه را صادر کردم.

رئیس جمهوری ونزوئلا در این خصوص ادامه داد: ما ملتی هستیم که از استقلال و حق تعیین سرنوشت خود دفاع می‌کنیم.

این درحالیست که دولت مادورو ۲۲ فوریه سال جاری یعنی یک روز پیش از اقدام خوان گوایدو سرکرده مخالفان دولت که به بهانه آوردن کمک‌های بشردوستانه به ونزوئلا عازم کلمبیا شده بود، مرز مشترک ونزوئلا با این کشور را مسدود کرد.

در پی این اقدام مجلس ملی موسسان ونزوئلا طی نشست اضطراری به ریاست دیوسدادو کابلو با لغو مصونیت پارلمانی خوان گوایدو به اتفاق آرایِ تمام نمایندگان موافقت کرد.

گفتنی است ونزوئلا طی ماه‌های گذشته با تحولات سیاسی مهمی روبرو بوده است.

خوان گوآیدو رئیس مجلس ملی ونزوئلا ۲۳ ژانویه سال جاری میلادی به دنبال شورش طرفدرانش علیه دولت منتخب کاراکاس خود را رئیس‌جمهوری موقت این کشور اعلام کرد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا نیز پس از سخنان گوآیدو با دخالت در امور داخلی یک کشور مستقل اعلام کرد: رئیس مجلس ملی ونزوئلا را به عنوان رئیس جمهور موقت این کشور به رسمیت می‌شناسم.

آمریکا، کانادا، کلمبیا، برزیل، آرژانتین، شیلی، پرو و پاراگوئه ریاست جمهوری موقت گوآیدو را به‌رسمیت شناخته‌اند. ترکیه، مکزیک، روسیه، چین، کوبا، سوریه، ایران و بولیوی نیز از «دولت قانونی» نیکلاس مادورو حمایت کرده‌اند./مهر

 

ارسال نظر

تازه ها