کد خبر 52620

یک رسانه آمریکایی اعلام کرد وزیر خارجه آلمان برای گفتگو درباره برجام و مسائل دیگر، هفته آینده به تهران سفر می‌کند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد،  ماریا ادبیار، سخنگوی وزارت خارجه آلمان اعلام کرد، هایکو ماس، وزیر خارجه این کشور هفته آینده در چارچوب سفر به سه کشور خاورمیانه با مقامات ایران نیز دیدار و گفتگو خواهد کرد.

وزیر خارجه آلمان قرار است علاوه بر سفر به تهران به اردن و امارات نیز سفر کند. به نوشته آسوشیتد پرس هایکو ماس قرار است «روز دوشنبه در تهران برای نجات برجام و گفتگو درباره شرایط این توافق و همچنین نقش ایران در منطقه با محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران دیدار کند».

سخنگوی وزیر خارجه آلمان نیز افزود: «ما خواستار حفظ توافق هسته‌ای با ایران هستیم، زیرا باور داریم این توافق خوب از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای جلوگیری می‌کند».

به گفته سخنگوی وزارت خارجه آلمان، هایکو ماس زمانی که مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در برلین بوده، او را در جریان  سفر خود به تهران، قرار داده است.

آمریکا ۱۸ اردیبهشت ۹۷ به صورت یکجانبه و بدون دلیل خاصی از برجام که مورد تأیید جامعه جهانی و شورای امنیت سازمان ملل بود خارج شد و اعلام کرد طی یک دوره سه ماهه و شش ماهه تمام تحریم‌ها علیه ایران را بازمی‌گرداند. واشنگتن همچنین تهدید کرد هر کشوری که تحریم‌ها علیه ایران را نقض کند، با پیامد‌های آن روبه‌رو خواهد شد.

طرف‌های اروپاییِ برجام یعنی آلمان، فرانسه و انگلیس، ضمن ابراز تأسف از خروج آمریکا از این توافق مدعی شدند که علی‌رغم این اقدام واشنگتن و بازگشت تحریم‌ها، برای حفظ این توافق، بهره‌مندی ایران از مزایای اقتصادی آن را تضمین می‌کنند.

وزرای خارجه انگلیس، فرانسه و آلمان سرانجام با صدور بیانیه مشترکی در بهمن ماه گذشته رسما ثبت یک کانال مالی ویژه برای تجارت با ایران را اعلام کردند. بنا به ادعای آن‌ها هدف بلندمدت اینستکس INSTEX گشایش کانال‌های اقتصادی برای کشور‌های ثالثی است که تمایل به تجارت با ایران را دارند و سه کشور اروپایی همچنان تلاش می‌کنند که به چنین هدفی دست یابند. اما بنا بر گزارش مقامات کشورمان با گذشت دو ماه از ثبت این سازوکار مالی، هیچ اقدام موثر و عملی در زمینه روابط تجاری ایران و اروپا صورت نگرفته است./باشگاه خبرنگاران جوان

 

 

ارسال نظر

تازه ها