کد خبر 52601

چینی ها موشک‌های اس-۴۰۰ روسیه را در ماه ژوئن در برابر یک هدف بالستیک و یک هدف ایرودینامیک مورد آزمایش قرار می‌دهند

به گزارش پایگاه خبری با اقتصاد، خبرگزاری «تاس» به نقل از یک منبع نظامی و دیپلماتیک نوشت، محموله پیشین این موشک‌ها حین ارسال از روسیه به چین در ماه دسامبر ۲۰۱۷ (دی ۱۳۹۶) دچار آسیب شده بودند.

این منبع گفت:‌ «انتظار می‌رود ارتش چین در یکی از رزمایش‌های خود در ده روز آغازین ماه ژوئن موشک‌های اس-۴۰۰ را که روسیه در ماه آوریل به‌جای موشک‌های آسیب‌دیده به این کشور تحویل داد آزمایش کند. قرار است عملکرد دو عدد از این موشک‌ها، همانند سال گذشته، در برابر یک هدف بالستیک و یک هدف ایرودینامیک مورد آزمون قرار گیرد».

یکی از مقامات خدمات دولتی و همکاری تکنیکی ارتش روسیه، ماه ژانویه ۲۰۱۸ (دی ۱۳۹۷) اعلام کرد محموله اس-۴۰۰ سال ۲۰۱۷ به مقصد چین در سه کشتی بارگیری شده بودند اما یکی از آن‌ها گرفتار طوفان شد و موشک‌ها دچار آسیب شدند.

«سرگئی چمزوف» رئیس شرکت تکنولوژی‌های پیشرفته «روس‌تک»، ۱۸ فوریه ۲۰۱۹ گفت موشک‌های آسیب‌دیده باید امحاء شوند و موشک‌های جدیدی به مشتری تحویل داده شوند.

چین اولین خریدار خارجی موشک‌های پیشرفته اس-۴۰۰ از روسیه است. ترکیه نیز علی‌رغم فشارهای آمریکا به‌عنوان رقیب روسیه در بازار تسلیحات، این مدل موشک را به مسکو سفارش داده است و منتظر تحویل آن است.

چین و روسیه نوامبر ۲۰۱۴ برای خرید ۴ تا ۶  یگان از موشک‌های دفاع هوایی اس-۴۰۰  در قراردادی به ارزش سه میلیارد دلار به توافق رسیدند. این قرارداد ارسال فناوری و امتیاز تولید این جنگ افزار به چین را نیز شامل می‌شود.

پکن برای مقابله با هواپیماهای جنگی آمریکا در دریای چین جنوبی و تقویت مواضع پدافندی خود به‌کارگیری این سامانه بسیار پیشرفته موشکی را در دستورکار دارد.

منبع: فارس

ارسال نظر

تازه ها