کد خبر 52575

رؤسای جمهور چین و روسیه برای کند کردن لبه تحریم‌های آمریکا قراردادی امضا کردند که به موجب آن دلار از مبادلات تجاری دو کشور حذف می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، با افزایش فشارها و تحریم‌های آمریکا علیه دیگر کشورها و به راه اندازی جنگ تجاری با آنها روابط این کشورها با همدیگر بسیار محکم‌تر و عمیق‌تر می‌شود.

یکی از این برنامه‌ها کاهش سلطه دلار در بازارهای جهانی و به نوعی کم اثر کردن لبه تیغ تحریم‌های آمریکاست.

روسیه و چین در جدیدترین اقدام قراردادی امضا کردند که به موجب آن دلار را از مبادلات خود حذف خواهند کرد و انجام مبادلات بین دو کشور با ارز ملی روبل و یوآن انجام خواهد شد.

این قرارداد در سفری که رئیس‌جمهور چین به روسیه داشته روز گذشته بین دو رهبر این کشور امضا شد البته قرارداد کنار گذاشتن دلار از مبادلات جهانی یکی از چندین قرارداد تجاری است که رؤسای جمهور دو کشور روز گذشته با هم توافق کردند.

به گزارش راشاتودی رؤسای جمهور دو کشور چین و روسیه روز گذشته دیداری در مسکو داشتند و یکی از مهمترین توافقات آنها کنار گذاشتن دلار از مبادلات دو کشور بود.

پوتین رئیس‌جمهور روسیه در کنفرانس خبری بین خبرنگاران اعلام کرد "روسیه و چین به سمت استفاده از ارزهای ملی در مبادلات دوجانبه می‌روند.»

وی اضافه کرد: توافق بین دولتی امضا شد و از این به بعد استفاده از یوآن و روبل در مبادلات مالی اجرایی خواهد شد.

بر اساس این گزارش پیش‌نویس توافق دو جانبه بین دو کشور برای کنار گذاشتن دلار نیز روز گذشته منتشر شد.

این سند نشان می‌داد که مسکو و پکن بر اساس سیستم پرداخت جدید مبادلات خود را با یوآن و روبل انجام خواهند داد.

البته در کنار این توافق،تفاهمات دیگری بین دو کشور به امضا رسید.

شرکت هسته‌ای روس‌اتم روسیه و CNNP چین توافق کردند که واحد سوم و چهارم کارخانه هسته‌ای را در شمال شرق چین راه‌اندازی کنند.

پیش از این گزارش شده بود این توافق 1.7 میلیارد دلار ارزش دارد و قرار است شرکت‌ها از اکتبر 2021 کار را اجرایی کنند.

در توافق دیگری صندوق سرمایه‌گذاری مستقیم روسیه (RDIF) و شرکت علی‌بابای چین و نیز شرکت مل گروپ روسیه توافق کردند که سرمایه‌گذاری 382 میلیون دلار به عنوان سرمایه‌گذاری مشترک در حوزه تجارت الکترونیکی داشته باشند.

بر اساس این گزارش شرکت علی‌بابا صد میلیون دلار و دو شرکت دیگر 282 میلیون دلار سرمایه‌گذاری کنند.

قرار است امروز رئیس‌جمهور روسیه و چین به سنت پترزبورگ محل برگزاری نشست مجمع جهانی اقتصاد بروند .

در نشست سنت پترزبورگ قراردادهایی به ارزش ده‌ها میلیارد دلار در حوزه انرژی،‌ صنعت و مالی بین کشورها  امضا می‌شود.

نشست مجمع جهانی اقتصاد از امروز 6 ژوئن تا 8 ژوئن در سنت پترزبورگ روسیه با حضور مقامات دیگر کشورها برگزار می‌شود.

استفاده مفرط آمریکا از تحریم‌ها و به خصوص استفاده از آن  به عنوان ابزاری برای جنگ اقتصادی با رقبای تجاری مدت‌ها است حتی متحدان آمریکا را به جستجوی راه‌هایی جایگزین برای کنار گذاشتن استفاده از دلار وادار کرده است.

آنچه این روند را تسریع کرده روی کار آمدن «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا و به خصوص تصمیم او برای احیای تحریم‌های تجاری علیه ایران بعد از خروج «برنامه جامع اقدام مشترک» یا توافق هسته‌ای ایران بود.//فارس

 

ارسال نظر

تازه ها