کد خبر 52303

آغاز جنگ تجاری آمریکا با کشورهایی غیر از چین از جمله مکزیک و هند باعث افزایش قیمت ین در برابر دلار شد به طوری که واحد پول ژاپن به بالاترین حد خود در چهارماه اخیر رسید.

به گزارش پایگاه خبری رویترز، رویکرد سختگیرانه تجاری ترامپ نه تنها در برابر چین بلکه حتی در برابر کشورهای دیگر از جمله مکزیک و هندوستان باعث افزایش ین ژاپن شد به طوری که این ارز به بالاترین حد خود در چهارماه اخیر رسید.

اکنون قیمت هر دلار برابر 100.23 ین ژاپن است که بالاترین میزان از 15 ژانویه تاکنون محسوب می شود. این در حالی است که که شدیدترین صعود ین در خلال دو سال اخیر بود که افزایشی بیش از 1.2 درصد داشت.

وضعیت ین ژاپن به گونه‌ای است که در زمان بحران‌های مالی و ژئوپلیتیک به عنوان بهشت سرمایه‌گذاری عمل می‌کند به طوری که اقبال به این ارز برای مدیریت ریسک دارایی‌ها افزایش می‌یابد.

قیمت دلار همچنان به صورت یکنواخت و با شیب بسیار کمی در حال بالا رفتن است  و این در حالی است که بازدهی اوراق خزانه 10 ساله آمریکا به پایین‌ترین حد خود یعنی 2.121 درصد رسید که از سپتامبر 2017 تاکنون بی‌سابقه است.  

نرخ برابری یورو به دلار نیز برای دومین بار 0/1 درصد افزایش یافت و به 1.178 رسید.

دونالد ترامپ روز پنج‌شنبه اعلام کرد که قرار است بر تمامی کالاهای وارداتی از مکزیک تعرفه 5 درصدی اعمال کند تا مکزیک از ورود مهاجران به آمریکا جلوگیری کند و اکنون قرار است که دو طرف با یکدیگر مذاکرات تجاری برگزار کنند. هیئت مکزیکی قرار است این هفته روز چهارشنبه با مایک پمپئو دیدار و گفتگو کنند.

ترامپ همچنین دیروز هند را از دریافت تسهیلات تجاری که به این کشور امکان می داد بدون تعرفه کالاهای خود را صادر کند خارج کرد و تنش دیگر اقتصادی را در منطقه به راه انداخت.

ارسال نظر

تازه ها