کد خبر 52283

یک رسانه ژاپنی مدعی شده که توکیو از تصمیم خود برای حصول «توافقنامه صلح» با روسیه منصرف شده است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، یک روزنامه ژاپنی به نقل از مقام‌های دولت ژاپن مدعی شده که دولت این کشور تصمیم دارد تا از طرح خود برای امضای پیمان صلح با روسیه در پایان ماه ژوئن (تیر) و در زمان برگزاری نشست «جی-20» در «اوزاکا» صرف‌نظر کند.

به نوشته وبگاه «یوکرین وایر» به نقل از روزنامه «آساهی شیمبون» این تصمیم به این دلیل اتخاذ شده که روسیه و ژاپن نتوانسته‌اند بر اختلافات خود در زمینه برخی مشکلات دیرینه و نگرانی‌های امنیتی غلبه کنند.

 پیش از این، ژاپن قصد داشت در جریان برگزاری نشست جی-20 در کشورش و دیدار «آبه شینزو» نخست وزیر ژاپن با «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه  توافقنامه‌ای را بدین منظور با روسیه امضاء کند.

بر اساس این گزارش، چندین دور مذاکرات سال جاری بین وزرای خارجه دو کشور نشان داده که روسیه از استقرار سامانه دفاع موشکی «ایجیس» ساخت آمریکا در ژاپن نگران است.

 


سامانه موشکی ایجیس

 

ژاپن نیز از روسیه خواسته تا فعالیت نظامی خود در جزایر مورد مناقشه «کوریل» را کاهش دهد.

جزایر کوریل در استان «ساخالین» در روسیه واقع  است و اختلاف بر سر مالکیت آن به مناقشه‌ای طولانی مدت بین ژاپن و روسیه مبدل شده ‌است.

 

 

ژاپن همزمان با افزایش تنش‌ها در شبه ‌جزیره کره  نیز اعلام کرده بود که تصمیم دارد قابلیت‌های نظامی خود را با استفاده از تجهیزات نظامی آمریکا افزایش دهد. بر همین اساس قرار بود تا دو سامانه ایجیس جدید از آمریکا خریداری کند.  ژاپن بارها دلیل تقویت نظامی خود را تهدید از جانب «کره شمالی» عنوان کرده است.

روسیه نیز در مقابل نگران این مسئله است که ژاپن به آمریکا اجازه دهد به بهانه مقابله با تهدید کره شمالی، از پایگاه‌های نظامی‌اش استفاده کند.

«سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه نیز چندی قبل پس از دیدار با «تارو کونو» همتای ژاپنی خود گفته بود که مسکو مایل به فعالیت در مسیر صلح و پذیرفتن حق مسلم حاکمیت روسیه بر تمام جزایر کوریل بر اساس بیانیه‌ سال 1956 است.

به نوشته آساهی شیمبون، در نشست آتی  جی -20، ژاپن و روسیه بر فعالیت‌های مشترک اقتصادی در جزایر کوریل تمرکز خواهند کرد. توکیو امیدوار به تداوم مذاکرات صلح با روسیه در طولانی‌مدت است./ فارس

 

ارسال نظر

تازه ها