کد خبر 51600

در پایان مذاکرات سه روزه

نخست وزیر ژاپن و رئیس‌جمهوری آمریکا در پایان مذاکرات سه روزه دونالد ترامپ به ژاپن کنفرانس خبری مشترک برگزار کردند.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد،  نخست وزیر ژاپن و دونالد ترامپ،‌ رئیس‌جمهوری آمریکا امروز دوشنبه در پایان مذاکرات چند روزه دونالد ترامپ در ژاپن کنفرانس خبری مشترک برگزار کردند.

شینزو آبه نخست وزیر ژاپن اظهار کرد، ترامپ برای میانجی‌گری بین ژاپن و کره شمالی تلاش می‌کند.

آبه همچنین تاکید کرد که دوست دارد با رهبر کره شمالی دیدار داشته باشد.

ترامپ نیز ابراز امیدواری کرد که رهبر کره شمالی از فرصت استفاده کند و خلع سلاح هسته‌ای شبه جزیره کره شمالی را بپذیرد.

ترامپ اظهار کرد، ما امضای توافقنامه‌ تجاری دو جانبه برای کاهش کمبود تجاری با ژاپن را بررسی کردیم. ژاپن 105 جنگنده‌ آمریکایی از نوع اف 35 از آمریکا خریداری می‌کند.

رئیس‌جمهوری آمریکا تاکید کرد، کیم جونگ اون به دنبال ایجاد کشوری قوی به لحاظ اقتصادی است. امور درباره کره‌شمالی به خوبی پیش می‌رود.

ترامپ آمریکا تصریح کرد، تحقیقات رابرت مولر بازرس ثابت کرد که من هیچ تعاملی با روسیه در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ نداشته‌ام.

وی تصریح کرد: دموکرات‌ها باید مساله صحبت با روس‌ها را کنار بگذارند زیرا درباره چیزی صحبت می‌کنند که اصلا اتفاق نیفتاده است. گزارش رابرت مولر خوب بود و هیچ اتهامی علیه من درباره تبانی با روسیه مطرح نشد.

دونالد ترامپ همچنین پیش از این کنفرانس خبری پس از دیدار با شینزو آبه به خبرنگاران گفت: شخصاً فکر می‌کنم اتفاقات خوب زیادی با کره شمالی در پیش باشد. ممکن است (نظرم در این باره) درست یا اشتباه باشد. احترام خوبی میان آمریکا و کره شمالی شکل گرفته است. باید دید چه پیش خواهد آمد.

ترامپ در اوایل دیدار چهار روزه‌اش از ژاپن در توییتر نوشت، نگران آزمایش‌های موشکی کره شمالی نیست و افزود: مطمئنم که کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی به تعهدی که به من داده، پایبند است.

به گزارش پایگاه خبری هیل، او در این توییت به عدم پرتاب تسلیحات دوربرد و موشک‌های هسته‌ای اشاره کرد.

او همچنین توصیف جو بایدن، معاون سابق رئیس جمهوری آمریکا که کیم را دارای "آی کیو پایین" دانسته بود، به سخره گرفت و گفت، به این اظهارات "خندیده است".

اظهارات ترامپ اما با گفته‌های جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در تضاد است. او در توکیو به خبرنگاران گفت: قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل کره شمالی را از پرتاب هرگونه موشک بالستیک منع می‌کند و بدون شک این کار نقض قطعنامه‌های شورای امنیت است.

با این حال شینزو آبه در این خصوص با ترامپ هم‌نظر نیست و در حالی که در واکنش به این آزمایش‌های موشکی گفته، این آزمایش‌ها "تاثیری بر امنیت ژاپن نداشته‌اند"، آن‌ها را "بسیار تاسف برانگیز" و "نقض قطعنامه‌های شورای امنیت" خوانده است.

ترامپ اندکی پس از رسیدن به ژاپن در سفارت آمریکا با رهبران تجاری این کشور دیدار کرد و در سخنانی اظهار کرد، تجارت یک مساله برجسته در گفت‌وگوهایش طی این سفر خواهد بود.

این دو کشور پس از خروج آمریکا از شراکت ترنس پاسیفیک هنوز به توافقی تجاری دست نیافته‌اند اما ترامپ در سخنان خود گفت: با این توافق امیدواریم عدم تعادل تجاری جبران، موانع صادرات آمریکا برداشته و از منصفانه بودن و تعامل هم‌پا در روابطمان اطمینان حاصل شود و به هم نزدیک‌تر شویم.

رئیس جمهوری آمریکا اما پس از دیدار با آبه اعلام کرد که مذاکرات تجاری به مدت چند ماه و تا انتخابات ژاپن در ما ژوئیه متوقف خواهند شد.

مساله پیشرفت تجاری همچنین یکی از محورهای گفت‌وگوی این دو رهبر در هنگام صرف ناهار پس از بازی گلف بود.

علاوه بر این، آبه و ترامپ در یک مسابقه کشتی ژاپنی نیز حاضر شدند و جایزه فرد پیروز به دست ترامپ اهدا شد.

دونالد ترامپ و همسرش ملانیا ترامپ همچنین در سومین روز سفر به ژاپن با امپراتور ناروهیتو، امپراتوری جدید این کشور و همسر او دیدار کردند.

ترامپ نخستین رهبر جهانی است که با امپراتور جدید ژاپن دیدار می‌کند. ناروهیتو در روز یکم ماه مه جانشین پدرش شد.

رئیس جمهوری آمریکا و نخست وزیر ژاپن پس از دیدار ترامپ با امپراتوری ژاپن بار دیگر در نشستی حاضر شدند و ناهار را با یکدیگر صرف کردند و پس از آن در یک نشست خبری مشترک شرکت کردند.

ترامپ در این نشست اظهار کرد، او و نخست وزیر ژاپن "یکدیگر را بسیار خوب درک می‌کنند".

او همچنین اظهار کرد، این دو رهبر برای بازگرداندن شهروندان ژاپنی ربوده شده توسط کره شمالی با یکدیگر همکاری خواهند کرد.

به گفته آبه، این دو رهبر در دیدار خود درباره کره شمالی و "دیگر چالش‌های جامعه بین‌المللی و همچنین نشست گروه ۲۰" که قرار است ماه آینده میلادی برگزار شود، گفت‌وگو کردند.

/ایسنا

 

ارسال نظر

تازه ها