کد خبر 51427

به‌تازگی یک شرکت آمریکایی با ساخت کالایی به پرچم افغانستان اهانت کرده و آن را در سایت آمازون تبلیغ کرده است.

به گزارش پایگاه خبری بااقتصاد، به‌تازگی یک شرکت آمریکایی با ساخت کالایی به پرچم افغانستان اهانت کرده و آن را در سایت آمازون تبلیغ کرده است.

این شرکت آمریکایی در اقدامی اهانت‌آمیز با طرح پرچم 3 رنگ افغانستان پادری‌های مخصوص توالت و دستویی را در ابعاد مختلف ساخته و در سایت آمازون برای فروش گذاشته است.

در تبلیغات وبسایت آمازون آمده است که «این پادری‌ها ترکیبی از پارچه جیر مزین شده با پرچم افغانستان، با اندازه‌های دقیق و با تناسب عالی، بدون لغزش، با پشتی محکم از جنس میکرو فیبر بوده و دارای خاصیت جذب کننده و قابلیت شستشو در ماشین لباسشویی است.»

بر اساس گزارش‌ها،  برخی از شهروندان افغانستان در آمریکا اعلام کردند که به‌خاطر جلوگیری از این اهانت و تحقیر تلاش دارند تا با شرکت آمازون وارد گفت‌وگو شوند و عامل اصلی این ماجرا را پس از شناسایی مورد پیگرد قرار دهند.

از طرفی دیگر نیز شماری از شهروندان افغانستان از حکومت خواستند تا برای رفع این چالش در اسرع وقت با سفارت آمریکا در این رابطه مذاکره کرده و از این کشور به‌خاطر فروش این کالا توضیح بخواهند.

مردم افغانستان همچنین خواستار حذف این کالا در سایت آمازون شده‌اند. هنوز مشخص نیست که این محصول با چه اهدافی و از سوی چه کسانی طراحی و تولید شده است.

به گزارش فارس، این اقدام اهانت‌آمیز از سوی شرکت آمریکایی در حالی است که پرچم برای افغانستانی‌ها در اقصی‌ نقاط جهان از تقدس خاضصی برخوردار بوده و در وسط آن نشان دولتی افغانستان قرار دارد که متشکل از مسجد، محراب، منبر، کلمه «الله اکبر» و «لا اله الا الله» است.

مردم افغانستان با راه‌اندازی کمپینی در شبکه‌های اجتماعی این اقدام اهانت‌آمیز آمریکا به پرچم مقدس کشورشان را محکوم کرده و خواستار مقابله جدی از سوی حکومت با طراحان و مسئولان اصلی آن شدند.

اهانت‌های آمریکا به مقدسات مردم افغانستان در گذشته نیز سوابق زیادی داشته است. پیشتر هواپیماهای آمریکایی بروشورهای تبلیغاتی‌ای را پخش کرده بودند که شیری را پشت سگی نشان می‌داد و روی آن کلمه «لا اله‌ إلا الله محمد رسول الله» چاپ شده که شبیه به پرچم طالبان بود.

این بروشورها به زبان پشتو نوشته شده و محتوای آن این بود که «با نیروهای ائتلاف همکاری کنید، در برابر دشمنان جهت شکست دادن آن‌ها بایستید و آزادی‌تان را از سگ‌های تروریست بگیرید.»

این اقدام اهانت‌آمیز با واکنش تند مردم افغانستان روبرو شد و شهروندان این کشور در حومه شمالی کابل تظاهرات اعتراض‌آمیزی به دلیل توهین نیروهای آمریکایی به مقدسات اسلامی برگزار کردند.

تظاهرات‌کنندگان با سر دادن شعارهای «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر اسرائیل» این اقدامات توهین‌آمیز را محکوم کرده و اعلام کردند که اگر حکومت در این زمینه اقدام قانونی انجام ندهد، ملت و مردم مسلمان افغانستان جهت دفاع از مقدسات خود هرآنچه در اختیار دارند استفاده خواهند کرد./فارس

 

ارسال نظر

تازه ها